11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Aşılar karşılaştırıldı Moderna Pfizer/Biontech’i 2’ye katladı

  Belçika'da yapılan son araştırmaya göre, Moderna aşısı, Pfizer-BioNTech'e göre iki kat daha fazla antikor oluşturuyor.

  Koronavirüsle mücadele tüm hızıyla devam ederken araştırmalar da sürüyor. Delta varyantı başta olmak üzere corona virüsü mutasyonları aşıların etkinliğini sorgulatırken, söz konusu süreçte kritik bir araştırma ortaya çıktı.

  Halihazırda en çok gündemde olan Pfizer-BioNTech aşısıyla Moderna’nın corona aşısı, ürettikleri antikor seviyesi açısından karşılaştırıldı. İki doz aşı olduktan sonra ulaşılan antikor seviyesinin ölçüldüğü çalışmada, Moderna aşısının antikor seviyesi Pfizer-BioNTech’ten iki kat fazla çıktı.

  KORONAVİRÜSE YAKALANMADILAR

  ABD basınında çıkan habere göre araştırma, Belçika’nın Ziekenhuis Oost-Limburg Hastanesi’nde mikrobiyoloji uzmanı Deborah Steensels öncülüğünde gerçekleştirildi. 1600 sağlık çalışanının verileri, ikinci doz aşıyı olduktan 6-8 hafta sonra incelendi. Katılımcıların aşıdan önce corona virüsüne yakalanmadıkları belirtildi. Sonuçlara göre Moderna aşısı olan kişilerde ortalama 2 bin 881 birim, Pfizer-BioNTech aşısı olanlarda 1108 birim antikor olduğu tespit edildi.

  Sonuçları Amerikan Tabipler Birliği Dergisi’nde (JAMA) yayınlanan çalışmada iki aşı arasındaki farkın, aktif bileşen sayısına dayanabileceği belirtildi. Moderna aşısında bu rakam 100 mikrogram iken, Pfizer-BioNTech aşısında ise 30 mikrogram olarak ifade ediliyor.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ