23 C
İstanbul
Cumartesi, Eylül 18, 2021

  ”Aşılanmayan kişiler yeni varyant oluşumuna sebep olabilir”

  Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, aşı olmayan kişilerin koronavirüsün daha da yayılmasına sebep olabileceğini söyledi.

  Prof. Bilge, ”Çoğalan mutasyonlar, varyantlar haline gelebilir. Aşılanmayan kişiler yeni varyant oluşumuna sebep olabilirler ve virüsün daha ciddi türlerine ev sahipliği yaparlar” diye konuştu.

  FDA: Johnson&Johnson aşısı nörolojik bozukluğa yol açabilir

  Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, hiç aşı olmayanlarla 2. doz aşı yaptırmayanların vaka artışına sebep olduğunu vurguladı. Aşıların, bağışıklık sistemini aktive ederek vücuda savunmayı nasıl yapacaklarını öğrettiğini ifade eden Prof. Dr. Bilge, ”Aşıların içindeki tüm maddeler güvenlidir. Aşının içindeki maddeler aşının güvende olmasını ve vücutta yeteri kadar kalmasını sağlar. Hiç aşı olmayanlar ve ikinci doz aşısını yaptırmayanların vaka artışının temel nedenidir. Aşı yaptırmayanlar bir an önce aşılarını olmalı ve aşı süreçleri tamamlanana kadar kendilerini koruyarak maske-mesafe-hijyen kurallarına daha sıkı uymalıdırlar” değerlendirmesinde bulundu.

  FDA: Johnson&Johnson aşısı nörolojik bozukluğa yol açabilir

  ”AŞILANMAYAN KİŞİLER YENİ VARYANT OLUŞUMUNA SEBEP OLABİLİR”

  iki doz aşı yaptran kişilerin Delta ve diğer varyantalara karşı korunmaya devam edeceklerini ifade eden Prof. Dr. Uğur Bilge, ”Dünyadaki hastanelerde yatan hastaların ve ölümlerin tamamına yakını aşısız kişilerdir. Aşılanmamış insanlar sadece kendi sağlıklarını riske atmazlar, aşılanmayarak hem hastalığa açık hale gelirler hem de hastalığın yayılımına neden olabilirler. Çoğalan mutasyonlar, varyantlar haline gelebilir. Aşılanmayan kişiler yeni varyant oluşumuna sebep olabilirler ve virüsün daha ciddi türlerine ev sahipliği yaparlar. Covid-19’la mücadelenin kurallarına uyulmazsa ve aşı yaptırılmazsa salgın düşündüğümüzden daha uzun ve daha ciddi devam edebilir” dedi.

  DSÖ’den aşılarla ilgili açıklama

  Tam 23 milyon kişinin henüz hiç aşı olmadığının altınız çizen Prof. Dr. Bilge, “İkinci dozu olmayanların sayısı 17 milyon. Çift doz aşı olup, üçüncü doz aşıya gelmeyenlerin sayısı 9 milyona yakındır. Aşıdan istediğimiz sonucu almak için süreci hızla tamamlamalıyız. Kendiniz ve toplum için aşınızı yaptırın. Aşı olmayanları da aşı yaptırmaya ikna edin. Pandemiyi aşıyla yeneceğiz” ifadelerini kullandı.

  DSÖ’den aşılarla ilgili açıklama

  ”ESKİŞEHİR’DE AŞILAMA ORANI YÜZDE 74,3”

  Sağlık Bakanlığı’nın, 10-16 Temmuz haftasına ilişkin açıkladığı koronavirüs risk haritasında 900 bin nüfuslu Eskişehir’de vaka sayısı 100 bin kişide 66,83’e geriledi. Kentte 528 bin 452 kişi birinci doz, 349 bin 223 kişi ise ikinci doz aşılarını oldu. Üçüncü doz aşı olanlarla birlikte toplam yapılan aşı sayısı 946 bin 704’e ulaşırken, Eskişehir yüzde 74,3 aşılama oranıyla Türkiye’de Muğla, Çanakkale, Kırklareli, Edirne, Balıkesir ve Amasya’dan sonra 7’nci sırada yer aldı.

  Aşı

  Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, hastane ve aile sağlığı merkezlerinin yanı sıra alışveriş merkezi, tren garı ve otogarda mobil aşılama stantlarıyla aşılama çalışmalarına devam ediyor.

  Aşılamanın etkisiyle birlikte hastaneler boş kaldı!

  Bakan Koca: 38 havalimanı ve 4 sınır kapısında aşılama başladı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ