11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  “Aşılama; 0 ila 28 gün arasında iki doz şeklinde yapılacak”

  Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, "Yapılmış çalışmalar gösterdi ki; 0 ila 28 gün iki doz şeklinde rapelle yapılan aşılamanın etkinliği daha yüksek. Biz de bu çalışmaların sonucuna göre kararımızı bu yönde verdik. 14 gün sonra antikorlar oluşmaya başlar. 28'inci günde en etkili antikor titresi oluşmuş olabilir. Yani bir bireyin aşılanma süreci 14 gün değil, 0 ila 28 gün arasında iki aşılama şeklinde gerçekleşecek" dedi.

  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, aşının uygulandıktan 14 gün sonra antikor titrelerinin oluşmaya başladığını söyledi. Yapılan çalışmaların 0 ila 28 gün 2 doz şeklinde rapelle uygulanan aşılamanın etkinliği daha yüksek olduğunun görüldüğünü ifade eden Turan, bu yüzden çalışmaların neticesine göre kararın bu şekilde verildiğine dikkat çekti.

  Aşılamanın 0 ila 28 gün arasında yapılacağını belirten Turan, konuda endişe etmeye gerek olmadığını çünkü, aşı olanlarda antikorların 14 gün sonra oluşmaya başladığının altını çizdi. 28. günde en etkili antikor titresi oluşanların görülebileceğini aktaran uzman isim, aşı uygulamalarının 14 gün de tek doz şeklinde değil, 0 ila 28 gün arasında iki aşılama şeklinde yapılacağını kaydetti.

  Aşılama 2 doz yapılacak

  Turan, koronavirüs enfeksiyonu ile enfekte olan bir kişide antikorun oluşması için geçmesi gereken sürenin normal şartlarda 10-14 gün civarında olduğunu belirtti ve antikorların bu süreden sonra oluşmaya başladığının altını çizdi. Antikor oluşumundaki bu hızın hastaların virüse verdiği tepkilere ve hastalığın şiddetine göre de değiştiğini söyleyen Turan, bu nedenle erken süreçte bakılan hastalığı atlatanlarda bile antikor titrelerinin yükselmediğini, antikorların genelde 14 günden sonra oluşmaya başladığını ifade etti.

  Aşılamadaki amacın da zaten bu olduğunu belirten Turan,aşı olanlarda antikorların 14 gün sonra oluşmaya başladığının altını çizdi. 28. günde en etkili antikor titresi oluşanların görülebileceğini aktaran uzman isim, aşı uygulamalarının 14 gün de tek doz şeklinde değil, 0 ila 28 gün arasında iki aşılama şeklinde yapılacağını kaydetti.

  Aşılama 10-15 gün içinde başlayacak

  Aşıların kısa zaman içinde uygulanmaya başlanacağını ifade eden Turan, aşının yapılacağı hastaneler ve aile sağlığı merkezlerinde gerekli organizasyonların devam ettiğini kaydetti. Prof. Dr. Turan, kimlere ne zaman aşı yapılacağının çok net bir şekilde belli olduğunu, bu konuda halkın içinin rahat olmasını vurguladı. Aşı uygulamalarının 4-5 gün önce başladığını ve kısa süre içinde insanlara uygulanacağını kaydeden Turan tamamlanması için toplamda 15 günlük bir süreç olduğunu, bu sürecinde tamamlanmasının ardından 10-15 gün içinde başlanacağını söyledi.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ