26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Aşı reddi en fazla Güneydoğu’da, en az Karadeniz’de

  2019’da Türkiye genelinde yapılan bir araştırmaya göre nüfusa oranla aşı reddinin en fazla Güneydoğu Anadolu’da görülürken, en az görüldüğü bölge ise Karadeniz. İnsanların aşıyı reddetmelerindeki en büyük sebep ise, aşının içindeki maddelerin olumsuz etkilere yol açacağı korkusu.

  Türkiye’de aşı reddi önceki yıllarda oldukça nadir görülürken, günden güne aşıyı reddedenlerin sayısı on binleri aşmış durumda. Öyle ki, Türkiye’de 2011 yılında 183 aşı reddi yaşanırken, bu rakam 2018 yılında 23 binlere yükseldi.

  2019 yılında Türk bilim insanlarının Türkiye genelinde aile hekimleriyle yaptığı çalışma, aşı reddi ile ilgili durumu ortaya çıkardı. Uluslararası saygınlığı yüksek tıp dergisi Human Vaccines&Immunotherapeutics’de yer alan çalışmaya göre, Türkiye’de nüfusa oranla aşı reddinin en fazla olduğu bölge Güneydoğu Anadolu iken Karadeniz bölgesi aşı reddinin en az olduğu bölge.

  Milliyet gazetesinden Aykut Yılmaz’ın haberinde çalışmanın yazarlarından Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği Eğitim Akademisi Başkanı Dr. Kutay Güven’in görüşlerine de yer verildi.

  “Güven, çalışmada Türkiye’de görev yapan coğrafi bölgelere göre homojen olarak seçilmiş 804 aile hekiminin klinik gözlemlerinin alındığını, aşı kararsızlığının sebeplerinin tespitinde ve aşı kararsızlığının çözümünde kilit rol oynayan aile hekimlerinin yaklaşımlarının irdelendiğini” ifade etti.

  Dr. Kutay Güven, araştırmanın dünyada ve Türkiye’de son dönemde ciddi artış gösteren aşı kararsızlığı ile ilgili atılacak adımlar için yol gösterici olacağını belirtti.

  Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Ahmet Rıza Şahin de, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı tarafından başarıyla yürütülen aşılama çalışmalarının bölgesindeki ülkelere kıyasla çok yüksek olduğu bilgisini paylaştı.

  Şahin, aşı kavramının hem bireyler hem de hekimler tarafından iyi anlaşılmasının, aşı tereddütü ve buna bağlı olarak reddini engelleyebileceğine dikkat çekti.

  Bu anlamda yaptıkları çalışmanın sonuçlarını ‘Human Vaccines & Immunotherapeutics’ dergisinde duyurduklarını dile getiren Şahin, katılımcıların yüzde 69,2’sinin kayıtlı nüfuslarından en az bir ailenin aşı reddi yapmış olmasının, karşı karşıya kalınan durumun ne denli önemli olduğunu gözler önüne sermekte olduğunu dile getirdi.

  Aşı reddi en fazla Güneydoğu’da, en az Karadeniz’de
  Aşı reddi en fazla Güneydoğu’da, en az Karadeniz’de

  Türkiye genelinde aşıların yol açabileceği olumsuz etkiden korkuluyor

  Doç. Dr. Ahmet Rıza Şahin Yaptıkları çalışmada aşıyı reddeden aileler tarafından en sık dile getirilen gerekçenin aşıların içeriğindeki maddelerin yol açabileceği olası etkiler olduğunu aktardı.

  Şahin, ülkemizde dini kaygıların, bazı yerlerde en sık sebep olarak görülse de ülke genelinde aşı reddinde üst sıralarda yer almadığının altını çizdi.

  Farklı coğrafyalardaki Müslüman topluluklarda helal içerik kaygısının aşı reddinin en önemli sebebiyken çalışmalarında bunun Türkiye için geçerli olmadığını göstermiş olduklarını ifade eden Şahin, nüfusa oranla en yüksek ret, kendi çalışmalarında Güneydoğu Anadolu’da, en az ise Karadeniz’de olduğunu aktardı.

  Karadeniz’de aşı reddinin sebebi dini kaygılar

  Karadeniz hariç bütün bölgelerde aşı reddinin sebebinin içeriğindeki maddelerin oluşturacağı hastalıklar (aşı güvenliği) korkusu olduğunu belirten Şahin, Karadeniz’de ise en sık dile getirilen sebebin dini kaygılar olduğunu aktardı.

  Şahin, tüm Türkiye’de aşı reddinin en sık sebebinin %53 oranla içeriğindeki maddelerin oluşturacağı hastalık kaygısı olduğunu dile getirdi.

  Çalışmada en sık reddedilen aşıların beşli karma aşı ve ardından kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı olduğunu gördüklerini kaydeden Şahin, anne babaların aşı reddi kararını doğumdan sonraki iki ay içinde almasının, doğuma aşı reddi kararlılığı ile girmediğini düşündürdüğünü, bu nedenle bu dönemde ailelere verilecek eğitimleri önemsediklerini dile getirdi.

  Dünyada da aşı tartışmaları devam ediyor

  Aşı reddi konusu, dünya genelinde de geniş şekilde tartışılan bir mesele. 2018’de Londra merkezli sağlık araştırmaları kuruluşu ‘The Wellcome Trust’ın yaptığı ve 140 ülkeyi kapsayan çalışmaya göre, dünya genelinde ankete katılanların sadece yüzde 7’si “Aşılar güvenlidir” ifadesine “kesinlikle katılmadıklarını” ya da “kısmen katılmadıklarını” dile getirdi.

  Aşıların güvenilir olduğuna ‘kesinlikle katılmadıklarını’ veya ‘kısmen katılmadıklarını’ söyleyen insanların en fazla olduğu ülke ise Fransa’ydı. Fransa’da yaşayanların %33’ü, aşıların güvenli olduğunu düşünmüyor. Fransa’yı, %26 ile Gabon, %25 ile Togo, %24 ile Rusya, %21 ile Avusturya ve İzlanda takip ediyor.

  Diğer yandan, 2020 yılı Aralık ayında Ipsos anketine göre, Fransa’daki insanların sadece %40’ı bir Covid-19 aşısı mevcutsa yaptıracaklarını söyledi. Ankete göre, koronavirüs aşısı yaptırmaya istekli olanların oranı İngiltere’de %77, Almanya’da %65 ve İtalya ile İspanya’da ise %62.

  Dünya genelinde aşıya olan güvenin en az olduğu ülkenin Fransa olmasının nedeninin geçmişte yaşanan ilaç ve aşı skandalları nedeniyle halkın hükümete güvenmemesi ve “aşılamanın devletin özel hayata müdahelesi olarak görülmesi” olduğu düşünülüyor.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ