10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  Aşı olurken bu 15 kurala dikkat!

  Sağlık Bakanlığı, COVID-19 aşısının uygulama kurallarına da açıklık getirdi. 15 maddeyi okumadan aşı yaptırmayın

  Aşı kuralları…

  Türkiye genelinde sağlık çalışanlarının aşılanması sürüyor. Sağlık personelinin ardından vatandaşların aşılanmasına geçilecek. 80 yaş üstü ile başlayacak aşı uygulamasının kapsamına, hamileler ve emziren anneler de talep etmeleri durumunda dahil edilecek.

  Sağlık Bakanlığı, Covid-19 aşısının uygulamasına ilişkin kurallar konusunda uyarı yayınladı.  15 maddede toplnan aşı kuralları şöyle:

  Sol kol tercih edilecek

  1- İstenmeyen etki takibi için (daha çok sağ el kullanıldığından) tercihen aşı sol koldan uygulanacak.

  2- Covid aşısı kuduz ve tetanos aşısı gibi temas sonrası uygulanması gereken aşılarla zaman aralığı olmaksızın uygulanabilecek.

  3- İnaktif COVID-19 aşılaması ile canlı aşılar arasında öncesinde ve sonrasında en az 4 hafta süre bırakılacak.

  4- Aşı, kişiye oturur vaziyette uygulanacak. Aşı sonrası 15 dakika süreyle sağlık tesisinde beklenecek.

  Gebelere de yapılacak

  5-İkinci bir talimata kadar covid  geçiren ya da aşı uygulamasından 10 gün önce doğrulanmış bir covid vakası ile teması olan kişilere uygulanmayacak.

  6- Gebelikte koronavirüs aşısının uygulamasına ilişkin veri yok. Covig 19’u  ağır geçirme riski yüksek olan gebelere kendi istekleri halinde aşı uygulanabilecek. Ancak hamileliğin ilk 3 ayında uygulanmaması önerilecek.

  7- Emzirme döneminde CoronaVac aşısının uygulanmasına ilişkin veri bulunmuyor. Hastalığı ağır geçirme riski yüksek olan emzirenlere, kendi istekleri halinde uygulanacak.

  8- Kontrolsüz epilepsi gibi enfeksiyonla ya da aşıyla alevlenebilen nörolojik hastalığı olanlara, takip eden doktor tarafından yapılacak değerlendirmeye bağlı olarak aşı kararı verilecek.

  9- Kanama bozukluğu olan hastalarda intramüsküler enjeksiyon kanamaya neden olabilir.

  10- Aşının ilk dozu sonrasında hayatı tehdit eden alerjik bir reaksiyo görülürse ikinci doz uygulanmayacak.

  11- 38 derece ve üzerinde ateşi olanlarda, henüz kesin tanı konulmamış akut hastalığı olanlarda ve epilepsi gibi kronik hastalıkların akut atakları sırasında aşı ertelenecek.

  12- Aşı gün ışığına ve donmaya karşı duyarlı. O nedenle +2 ve +8 derecede saklanacak. Aşı dolabı özelliği bulunmayan no-frost dolaplarda ise dolap iç cidarına temas etmeyecek ve üfleme kanallarının önünde olmayacak şekilde ikinci rafta ve rafın kapağa yakın tarafında saklanacak. Dolap içinde donma göstergesi bulunacak.

  13- Aşı uygulandıktan sonra kişi AŞILA mobil uygulaması üzerinden kaydedilecek ve bir sonraki randevu tarihi bildirilecek.

  14- İki aşı uygulaması arasında oda havalandırılacak. Gün sonu stok kontrolü yapılacak ve oda dezenfekte edilecek.

  15- Aşı sonrası ilk bir hafta içinde aşırı yorgunluk, baş ağrısı, ciddi lokal reaksiyon, 38 derece  üzerinde ateş, ishal, kusma, özellikle ilk bir saatte sık olmak üzere, ilk 12 saatte akut alerjik reaksiyon,  özellikle ilk 2i ayda sık olmak üzere, 6 aya kadar nörolojik istenmeyen etkiler (tat kaybı, koku kaybı, nöropati, yüz felci) gibi yan etkiler hemen bildirilecek.

  Aşı olmak için antikor testi yaptırmaya gerek yok

  Salgın yasaklarının biteceği tarih

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ