2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  ”Aşı olup Delta bulaşanlardaki virüs oranı çok yüksek”

  Oxford Üniversitesi uzmanları çarpıcı bir açıklamada bulundu. Uzmanlara göre aşı olup Delta virüsü bulaşanların oranı oldukça yüksek.

  Oxford Üniversitesi’nde tıbbi istatistik ve epidemiyoloji profesörü olan Sarah Walker yaptığı incelemeler ve analizler sonucunda Delta varyantının aşı olanlara da bulaşabileceğini açıkladı. Walker, aşı olanlarda Delta varyantının bulaşma oranının halen belirsiz olduğunu ve bu durumunun sürü bağışıklığı yaratmada büyük bir sorun teşkil edeceğini söyledi.

  Açıklanan verileri inceleyen uzmanlar ”İki doz aşı olanlara eğer Delta varyantı bulaşırsa, onlar da aşı olmayan ve hastalık bulaşan insanlar kadar virüse ev sahipliği yapabilirler. Dolayısıyla sürü bağışıklığı sağlamak çok olası bir seçenek değil” açıklamasında bulundu.

  İngiliz The Guardian gazetesi bu durumu, “Bu analiz iki doz aşı olanlara hastalık bulaşma ihtimalinin düşük olduğunu gösteriyor. Fakat eğer Delta varyantı bulaşırsa, vücutlarında taşıdıkları virüs seviyesi aşı olmayanlar kadar çok” şeklinde yorumladı.

  Walker şunu dedi: “Şu an çok bilinmeyen var ve aşı olanlara Delta varyantı bulaşırsa ve vücutlarında yüksek oranda virüs varsa, bu aşı olmayanlar için büyük bir risk anlamını taşıyor” dedi.

  Rusya’da ilk kez Delta plus varyantı görüldü

  İNGİLTERE’DE VAKA SAYILARI ARTIYOR

  Diğer yandan İngiltere’de son zamanlarda vaka ve vefat sayısı bir hayli arttı.

  18 Ağustos’ta biten haftada 211.238 insanda Covid-19 tespit edilirken bu önceki 7 haftaya göre yüzde 7.6’lık bir artış anlamına geliyor. Öte yandan bu süre zarfında 655 insan corona virüsüne bağlı sebeplerle ölürken bu da yüzde 7.9’luk bir artışı gösteriyor.

  Bilim insanları ‘Delta’ya karşı uyguladıkları tedbirlerini anlattı

  Yeni Zelanda 1 vakadan dolayı 3 günlük karantinaya giriyor

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ