14.8 C
İstanbul
Çarşamba, Ekim 27, 2021

  Aşı olmayanlara yasak konabilir mi? Hukukçular ve bilim insanları yanıtladı!

  Vakaların son haftalarda hızla artmaya başlamasıyla birlikte gözler aşı olmak istemeyen vatandaşlara çevrildi.

  Aşı karşıtlarına kamusal ve sosyal alanlarda yasak getirilebilir mi? Peki böyle birşey hukuki olur mu? Detaylar haberimizde..

  Hürriyet gazetesinden Meltem Özgenç ve Mesut Hasan Benli’nin haberinde görüşlerine yer verilen Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, “Aşısızlara yasak getirilmesi hususu değerlendirilirken öncelikle konunun kamusal alan ve özel alan olmak üzere ayrılarak değerlendirilmesi gerekiyor. Kamusal alan dediğimiz, yani kaynağını anayasamızdan alan, temel hak ve özgürlüklerin kamu hizmeti boyutunun yasal bir düzenleme olmaksızın sınırlandırılması mümkün değildir. Kaldı ki bu yasal düzenleme ile getirilen sınırlandırmanın da bir hakkın özüne dokunmaksızın ve ölçülülük ilkesi doğrultusunda Anayasa’ya aykırı olmaması gerekir” ifadelerini kullandı.

  KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli, aşılamanın 15 Ocak'ta başlayacağını söyledi.

  Kamusal alanda aşılı ve aşısız ayrımının yapılmasının hukuken mümkün olmadığının altını çizen Sağkan, “Özel sektör alanına giren konularda ise (restoranlar, eğlence merkezleri, AVM’ler gibi) konunun kamu sağlığı gibi çok önemli bir soruna tekabül ediyor olması nedeniyle, bir kişinin aşı olup olmamasının sadece kendisini ilgilendiren bir durum değil, o toplumda yaşayan herkesi ilgilendiriyor olması nedeniyle makul ve ölçülü tedbirlerin alınabileceğini düşünüyorum. Ancak bu konunun da ayrımcılık yasağı gibi ileride kötüye kullanımının önünü de kesmek amacıyla, yasal bir düzenleme ile yapılması hukuk devleti olmanın bir gereğidir” dedi.

  Pfizer-BioNTech aşısına Türkiye’den gönüllü olan gazeteci Esin Gedik gönüllük ve aşılama sürecinde yaşadıklarını anlattı.

  ”ZORUNLU AŞI UYGULAMASININ GETİRİLMESİ MÜMKÜNDÜR”

  Zorunlu aşının, Anayasa madde 20 ile güvence altına alınan özel hayatın gizliliğini ihlal etmeyeceğini vurgulayan Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen: ”20’nci maddenin 2’nci fıkrasında ‘genel sağlık’ bir sınırlama sebebi olarak sayılmıştır. Bu açıdan tehlikeli salgın hastalık kabul edilen COVID-19’a karşı getirilecek aşı zorunluluğu, ‘Temel hak ve hürriyetlerin sınırlanması’ başlıklı Anayasa madde 13’e de uygun olacaktır. Düzenlemeler ve içtihatlar ışığında zorunlu aşı uygulamasının getirilmesi mümkündür. Anayasanın ilgili hükümleri ile 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nda işaret edilen düzenlemeler doğrultusunda, olası bir zorunlu aşı uygulamasının getirilmesi halinde, Anayasaya aykırılığın oluşmayacağı sonucuna varılabilir. Ayrıca; aşı zorunluluğunun yerine getirilmesi için ek tedbirler alınarak, haklı mazeret olmaksızın aşı yaptırmayanların belli hizmetlerden yararlanmaları veya belirlenen yerlere giriş çıkışları engellenebilir. Ancak zorunlu aşı uygulamasının getirilmesi sonrasında hak ihlallerinin ortaya çıkabileceği açıktır. Bu tür ihlallerin önlenebilmesi için, hem tıbbi tedbirler ve hem de zorunlu aşı uygulaması ile sonuçları bakımından daha açık, öngörülebilir ve anlaşılabilir kanuni dayanağa ihtiyaç olduğu görülmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

  Sağlık Bakanlığı, aşılama sonrasında görülebilecek yan etkileri ve aşının yan etkileriyle karşılaşıldığında yapılacakları açıkladı.

  AŞI PASAPORTU GEREKEBİLİR

  Pek çok ülkede aşı pasaportu zorunluluğu bulunduğunu söyleyen Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kenan Midilli ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi: ”Benzer önlemler eğitim döneminin başlaması ya da vaka sayılarına göre daha erken bir dönemde bizim ülkemizde de gerekli olacaktır. Konser, sinema, tiyatro, kongre ve maçlar gibi belli bir kişi sayısının üzerinde katılımın olduğu toplu etkinlikler için bu kuralların uygulanması, aşı tereddütü yaşayanlara teşvik edici olacaktır.”

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı yürütülecek aşılama programında vatandaşları zorlayıcı bir uygulamanın olmayacağını belirtti.

  BAKANLIK: İKNA YÖNTEMİNE DEVAM

  Diğer taraftan bakanlık yetkilileri herhangibir yasağın söz konusu olmadığını ve kan turlarına devam edileceğini belirtti.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı yürütülecek aşılama programında vatandaşları zorlayıcı bir uygulamanın olmayacağını belirtti.

  “ACUN AŞI OLANLARI DOMİNİK’E GÖTÜRSÜN”

  Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Balık: Ben yasaklardan önce aşıyı teşvik edici sembolik ödüllendirmelerin uygulanmasının denenmesini öneriyorum. Örneğin maçlarda, konserlerde, sinema ve tiyatrolarda koltukların en azından yüzde yirmisi çift doz aşılılara ücretsiz olmalı. Telefon şirketleri iki doz aşı yaptıranlara bir miktar ücretsiz kontör vermeli.

  Acun Ilıcalı 15 gün içinde çift doz aşı belgeleri ile kendisine başvuranlar arasından çekilecek kura ile bir uçak dolusu kişiyi Survivor izlemeye Dominik’e götürme çağrısı yapabilir. Eğer bunlar işe yaramazsa yeniden kapanmamak için çift doz aşı zorunluluğu düşünülebilir.

  3. doz aşı antikor düzeyini 11 kat artırıyor

  MTV ödemeleri ne zaman son? MTV ödemeleri nereye ve nasıl yapılır?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ