2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Aşı olmayanlar ikinci kez koronavirüse yakalanabiliyor

  ABD'de yapılan bir araştırmaya göre aşı olmayanların koronavirüse 2. kez yakalanabileceği belirtildi.

  ABD’de yapılan son araştırma aşının ne kadar önemli bir güç olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Yapılan araştırmaya göre aşı olmayanlatın olanlara göre koronavirüse yakalanma riski 2 kat artıyor.

  ABD’nin önde gelen kurumlarından Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, yaptığı kapsamlı bir araştırmada corona virüsü aşısının ne kadar kritik bir koruma sağladığını gözler önüne serdi.

  Kentucky’de yapılan araştırmada, koronavirüs aşısı olmayanların tekrar Covid-19’a yakalanma riskinin aşı olanlara göre iki kat daha fazla olduğunu ortaya çıkardı. Yapılan araştırmada iki doz aşı olanların tekrar hastalığa yakalanma riskinin daha az olduğu belirtilirken, “Bu veriler aşı olmanın, antikor sahibi olanlarda bile çok ciddi bir koruma sağladığını gösteriyor” denildi.

  CDC’nin başkanı Rochelle Walensky, “Eğer daha önce Covid-19’a yakalandıysanız ve hastalığı yendiyseniz yine de aşı olun. Aşı olmak sizi ve yakınlarınızı korumanın en iyi yolu. Özellikle Delta varyantının hızla yayıldığı bir dönemde aşı olmak çok önemli” ifadesini kullandı.

  ”Aşı olanlar aşı olmayanları da koruyor”

  Yoğun bakımda yatan hastaların ‘aşı’ pişmanlığı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ