11 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  ”Aşı olanlar aşı olmayanları da koruyor”

  Alabama Üniversite Hastanesinden Dr. Ricardo Franco, aşılanmamış kişilerin, aşı oranı yüksek ülkelerde sürü bağışıklığı korunmasından daha fazla faydalandığını belirtti.

  Delta hızı tüm dünyada baskın virüs haline geldi. ABD’den gelen bilgiye göre ise koronavirüs aşısı olanların aşı olmayanları da koruduğu açıklandı. Ancak uzmanlar Delta varyantının yüksek oranda bulaşıcı olması sebebiyle daha fazla kişinin aşılanması gerektiğini söylüyor.

  DSÖ’den aşılarla ilgili açıklama

  ”AŞILILAR AŞISIZLARI KORUYOR”

  Alabama Üniversite Hastanesinden Dr. Ricardo Franco, Covid-19 izleme verilerine göre, vakaların yüksek aşılama oranlarına sahip yerlerde, ”aşısız yerlerde olduğundan daha yüksek olduğunu söyledi.

  Dr. Franco, aşı oranlarının yüzde 30’un altında olduğu yerlerde 100 bin kişide 40 ila 50 Covid vakası olduğunu, buna karşılık yüzde 60’tan fazlasının aşılandığı ülkelerde 100 bin kişide yaklaşık 15 vaka olduğunu söyledi.

  Dr. Franco, yaptığı açıklamada, “Aşılanmamış insanlar, düşük aşılı ülkelere kıyasla yüksek aşılı ülkelerde daha fazla sürü bağışıklığı korumasından yararlanıyor” dedi.

  Ancak Franco, delta varyantının bulaşı oranı yksek olduğu için daha fazla insanın aşılanması gerektiğini dile getirdi.

  DSÖ’den aşılarla ilgili açıklama

  DELTA VARYANTI 2 KAT DAHA BULAŞICI

  Franco ayrıca, delta varyantının orijinal koronavirüse göre 2 kat daha bulaşıcı olduğunu vurgulayarak, “Buradaki sorun, Delta varyantının orijinal virüsten iki kat daha fazla bulaşıcı olması. Bu durum, genel nüfus sürü bağışıklığı eşiğini çok daha yükseğe itiyor” diye konuştu.

  FDA: Johnson&Johnson aşısı nörolojik bozukluğa yol açabilir

  “AŞILILARIN ENFEKTE OLMASI 8 KAT DAHA AZ”

  Aşılıların enfekkte olmasının aşısız kişilere göre 8 kat daha az olduğunu söyleyen Franco, hastanede ölme olasılığının ise 25 kat daha az olduğunu açıkladı.

  Pennsylvania Üniversitesinden Dr. Ezekiel Emanuel, sorunun ABD’de Covid aşılarının bulunamaması olmadığını dile getirerek, şunları söyledi: “Aşı bulamamak çok zor. Aşı ücretsi, sıfır dolar. Bunun için ödeme yapmayacaksınız” dedi.

  Biontech aşı

  ”HASTANEYE YATANLARIN YÜZDE 97’Sİ AŞISIZ”

  Franco, hastaneye yatanların ise yüzde 97’sinin aşısız olduğunu dile getirdi.

  Aşı

  MİNİKLER DAHA ÇOK ETKİLENİYOR

  Epidemiyolog Dr. Eric Feigl-Ding, “6 binden fazla Louisianalı çocuk şimdi Covid-19 hastası. Sadece dört günde 3 binden fazla vaka artışı var. Hastanede yatan çocukların ortalama yaşı endişe verici bir şekilde Haziran’da 16 iken Temmuz’da 12’ye düştü. Küçük çocuklar delta varyantından her zamankinden daha fazla etkileniyor” dedi.

  Feigl-Ding, “Ochsner Tıp Merkezi bu hafta çocuk COVID-19 hastalarında yeni yaş ortalamasının artık 5 olduğunu bildirdi. Haziran ayında, Covid-19 ile hastaneye kabul edilen bir çocuğun yaş ortalaması 16 idi. Temmuz ayında ortalama yaş 12’ye düştü. Bugün ise 5 yaş” diye konuştu.

  Aşı

  ÇOCUK HASTALARIN YAŞ ORTALAMASI 5’E İNDİ

  Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bengi Başer de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ABD’de çocuk hasta sayısında artış olduğunu söyledi.

  Prof. Dr. Başer, “ABD’de çocuk hasta sayıları hızla artarken ortalama yaş aşılamanın en düşük olduğu eyaletlerden Lousiana’da 5’e kadar indi. Aşısızların pandemisi, masumların pandemisine doğru evriliyor” dedi.

  Bakan Koca açıkladı! İşte aşılamada son durum!

  Yoğun bakımda yatan hastaların ‘aşı’ pişmanlığı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ