2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  ”Aşı ile önlenebilir rahatsızlıklardan 1 milyon kişi ölüyor”

  Aşıların toplumu koruduğunu belirten Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Nurten Elkin, “Dünya çapında halen her yıl bir milyondan fazla insan, aşı ile önlenebilir hastalıklar yüzünden ölüyor. Bu hastalıkların birçoğu aşılama programımız sayesinde Türkiye’de hiç görülmüyor ya da nadir görülüyor” değerlendirmesinde bulundu.

  Dünyada her yıl bir milyondan fazla insanın aşı ile önlenebilir hastalıklar yüzünden öldüğünü vurgulayan Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Nurten Elkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

  ”ÇİÇEK HASTALIĞI YOK EDİLDİ”

  Türkiye’de bu ve benzeri hastalıkların hiç görülmediğini ifade eden Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Nurten Elkin, ”Aşılar, birçok bebek, çocuk ve erişkinleri öldüren veya zarar veren bulaşıcı hastalıkları önleyebilir. Yaygın aşılama ile çiçek hastalığı yok edilmiştir, çocuk felci hastalığında ise yüzde 99’luk bir azalma sağlanmıştır. Çocuğunuz aşısız ise kızamık, çocuk felci, menenjit, tetanos, sarılık gibi pek çok aşı ile önlenebilir hastalık ve bunların yol açabileceği sakatlık ve ölüm riski altındadır” dedi.

  ”ANNELER BİLİNÇLİ OLMALI”

  Özellikle annelerin bilinçli olması gerektiğini vurgulayan İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Nurten Elkin, ”Sağlık Bakanlığımızın; Ulusal Bağışıklama Programı ile özellikle bebeklik ve çocukluk çağı aşılaması sayesinde; Hepatit B, tüberküloz(verem), difteri, boğmaca, tetanoz, HIB (Hemofilus İnfluenza Tip B), polio (çocuk felci), pnömokok, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, suçiçeği, Hepatit A hastalıklarına karşı çocukların bağışıklık kazanması sağlanmaktadır” diye konuştu.

  ”AŞIYLA ÖNLENEBİLİR HASTALIKLAR ÇOK CİDDİ HASTALIKLAR”

  Aşıyla önlenebilir hastalıkların ciddi hastalıklar olduğunu dile getiren Dr. Nurten Elkin son olarak şunları söyledi: ”Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde beyin iltihabı, zatürre, körlük, kan iltihabı, kulak enfeksiyonları, konjenital kızamıkçık sendromu ve hatta ölüm gibi ciddi sonuçlara (komplikasyonlara) yol açabilirler. Bu hastalıklar aşılarla önlenebilir. Bu hastalıklara karşı aşı yapılmaması çocukların gereksiz yere savunmasız kalmasına ve sağlıklarının riske atılmasına neden olur. Aşılama; karantina/izolasyon uygulamaları yaygın tarama/tanı testleri gibi diğer salgın önleme faaliyetlerinden çok daha etkili ve ucuzdur”

  Ünlü banka aşıyı zorunlu hale getirdi

  Yunanistan’da aşısızlara test ücretli oldu

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ