2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Araştırma sonucu yayımlandı: Pandemi döneminde doğanlar daha düşük IQ’ya sahip

  Yapılan son araştırmaya göre, pandemi döneminde doğan çocukların IQ seviyesinin normal dönemde doğan cocuklara göre daha düşük olduğu gözlemlendi. Araştırmacılar bu durumu çocukların eve kapanmış olmasına bağlıyor.

  Koronavirüsle mücadele tüm dünyada hız kesmeden devam ederken diğer yandan koronavirüsle ilgili araştırmalar da sürüyor. ABD’de yapılan bir araştırmada salgın döneminde ve öncesinde doğmuş 672 çocuk incelendi.

  Bebek ölümlerinin birincil nedeni: Hatalı yatırma ve yatak düzeni
  Bebek ölümlerinin birincil nedeni: Hatalı yatırma ve yatak düzeni

  Uzmanlar Rhode Island’da yaşayan bu cocukların normal dönemde doğanlara göre daha düşük IQ (intelligence quotient – zekâ katsayısı) seviyesine sahip olduğu sonucuna ulaştı.

  Pandemi bebeklerine uygulanan testlerde sonuc 78 cıktı. Ancak makalede belirtildiğine göre normal şartlarda ortalamanın 100 olması gerekiyor.

  Pandemi döneminde insanlar genel olarak eve kapandı. Evden calışan aileler de bu anlamda stres yaşadı.

  Bebek ölümlerinin birincil nedeni: Hatalı yatırma ve yatak düzeni
  Bebek ölümlerinin birincil nedeni: Hatalı yatırma ve yatak düzeni

  Araştırmacılara göre bunun temel sebebi çocukların yaşadığı etkileşim eksikliği. Pandemide eve kapanan çocuklar çok daha az insanla ve ortamla etkileşim kurdu. Bu durum çocuklarda bir uyarıcı eksikliğine neden oluyor.

  Araştırmada öne çıkan bir diğer sonuç ise çocukların IQ’su ve ailelerin sosyo-ekonomik seviyeleri arasındaki ilişki oldu. Makaleye göre düşük sosyo-ekonomik gruptaki ailelerin çocuklarının IQ’su da daha düşük oldu.

  Çalışmanın baş yürütücüsü pediatri Doç. Sean Deoni çocukluk dönemindeki zeka gelişimini bina metaforuyla aktardı. Deoni erken dönemdeki zeka gelişiminin bir binanın temeli gibi olduğunu belirtti.

  Pandemide bel ve boyun ağrısı şikayetleri arttı

  ‘Evrensel aşı’ gelecek pandemileri önleyecek

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ