14.5 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 4, 2021

  Araştırma sonucu yayımlandı: Koronavirüs geçirenlerin IQ seviyesi düşüyor

  Cambridge Üniversitesi akademisyenlerinin olduğu araştırmada koronavirüse yakalanan hastalarda IQ seviyesinin düştüğü belirtildi.

  BİLİŞSEL YETENEKTE AZALMA GÖRÜLDÜ

  Araştırmaya göre, koronavirüsten iyileşen kişiler, hastalığa yakalanmayanlara kıyasla zeka testlerinde önemli ölçüde daha düşük puan alma eğiliminde bulunuyor. Söz konusu çalışmanın bulguları, koronavirüse neden olan SARS-CoV-2 virüsünün, özellikle daha şiddetli hastalığı olanlar arasında bilişsel yetenekte önemli azalmalar üretebileceğini düşündürdü.

  Imperial College London’da Hesaplamalı, Bilişsel ve Klinik Nörogörüntüleme Laboratuvarı’nda doçent olan baş araştırmacı Adam Hampshire “Test, bilişsel yeteneğin farklı boyutlarını ölçmek için tasarlanmış bir dizi görevden oluşuyordu. Bazı meslektaşlarım, bunun pandemi ve Covid-19 hastalığının ruh sağlığını ve bilişi nasıl etkilediğine dair önemli veriler toplama fırsatı sağladığına dikkat çekmek için paralel olarak benimle iletişime geçti” dedi.

  Koronavirüs araştırması

  81 BİN KATILIMCININ VERİLERİ ANALİZ EDİLDİ

  Hampshire ve ekibi yaptıkları çalışma kapsamında, Ocak ve Aralık 2020 tarihleri arasında zeka testini tamamlayan 81 bin 337 katılımcının verilerini analiz etti. 12 bin 289 kişi, değişen derecelerde solunum zorluklarının eşlik ettiği bir Covid-19 geçirdiklerini bildirdi.

  Araştırmacılar, yaş, cinsiyet, ana dil, eğitim düzeyi ve diğer değişkenler gibi faktörleri kontrol ettikten sonra, koronavirüse yakalananların, virüse yakalanmayanlara kıyasla zeka testinde daha düşük performans gösterme eğiliminde olduğunu buldu.

  Bununla birlikte, bilim insanları beyin sisi, konsantrasyon güçlüğü ve doğru kelimeleri bulma zorluğunun yaygın olduğu uzun süreli koronavirüs vakaları ile uyumlu olan, akıl yürütme, planlama ve problem çözme gerektiren görevlerde en büyük eksikliklerin gözlemlendiğini söyledi. Önceki araştırmalar da koronavirüsten kurtulanların büyük bir bölümünün nöropsikiyatrik ve bilişsel komplikasyonlardan etkilendiğini ortaya koymuştu.

  Sinovac araştırması sonuçlandı: Tek doz yeterli değil
  Sinovac araştırması sonuçlandı: Tek doz yeterli değil

  ”AŞI OLUN”

  Hampshire,”Corona virüs, bilişsel durumumuzu etkilediğinden dikkatli olmalıyız. Bunun nasıl, neden veya ne kadar süreyle gerçekleştiğini tam olarak anlamıyoruz, ancak acilen öğrenmemiz gerekiyor. Gereksiz riskler almayın ve aşı olun” diye konuştu.

  Sinovac araştırması sonuçlandı: Tek doz yeterli değil
  Sinovac araştırması sonuçlandı: Tek doz yeterli değil

  7 PUANLIK GERİLEME

  Diğer taraftan, en düşük bilişsel düşük performans düzeyi solunum cihazına bağlı olarak hastaneye yatırılanlar ile birlikte, hastalığın şiddet düzeyiyle de ilişkiliydi. Ventilatöre bağlanan Covid-19 hastaları için gözlenen eksiklik, IQ’da 7 puanlık bir düşüşe eşitti. Zeka puanındaki bu yükse düşüş, daha önce felç geçirmiş ve öğrenme güçlüğü bildiren bireyler için gözlemlenen bilişsel kayıptan bile daha büyüktü.

  Öte yandan araştırmacılar, kesin kanıya varmak için beyin görüntüleme teknikleriyle elde edilecek verilere ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.

  28 Temmuz koronavirüs tablosu açılandı! 20 bin eşiği aşıldı!

  Araştırma sonuçları yayımlandı: Keçi sütünde koronavirüse karşı etkili protein keşfedildi!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ