0.5 C
İstanbul
Salı, Ocak 31, 2023

  Araştırma: Koronavirüs çocuk hastalığına dönüşebilir

  Koronavirüsle mücadele tüm dünyada aşı seferberliğiyle birlikte devam ederken uzmanlar son yaptıkları araştırmaya dayanarak koronavirüsün çocuk hastalığına dönüşebileceğini söyledi.

  Koronavirüsle mücadele devam ederken Norveçli ve Amerikalı bilim insanları çarpıcı bir araştırmaya imza attı.

  Covid-19

  ÇOCUK HASTALIĞINA DÖNÜŞEBİLİR

  Araştırma koronavirüsün gelecekte cocuk hastalığına dönüşebileceğini ortaya koydu.

  “Science Advances” dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, Amerikalı ve Norveçli araştırmacılar, koronavirüsün hangi yaş gruplarında daha yaygın görülebileceği ve ölüm oranlarının nasıl seyredeceğine ilişkin gelecek senaryoları içeren “yaşa göre yapılandırılmış gerçekçi matematiksel modelleme” geliştirdi.

  Dikkat! Koronavirüs geçirenlerin yüzde 40’ında görüldü

  UZMANLAR 11 ÜLKEDE HASTALIK YÜKÜNÜ İNCELEDİ

  Araştırmacılar 11 ülkede birbirinden farklı hastalık yükünü inceledi. Geliştirilen modelleme ile söz konusu ülkelerdeki hastalık yükü kısa, orta ve uzun vadede 3 döneme ayrılarak analiz edildi.

  Araştırmacılar, modelleme ile koronavirüsün gelecek yıllarda virüse yakalanmamış ya da henüz aşı olmamış çocukları daha çok etkileyen bir çocuk hastalığı olabileceğini gösterdi.

  Dikkat! Koronavirüs geçirenlerin yüzde 40’ında görüldü

  DİĞER VİRÜSLER GİBİ OLABİLİR

  Norveç’teki Oslo Üniversitesi’nden Ottar Bjornstad, solunum hastalıklarına ilişkin tarihsel verilerin, salgından etkilenen yaş gruplarının zamanla nasıl değiştiğine dair değerlendirmelerde bulundu.

  Bjornstad, koronavirüsün yetişkinler arasında daha ağır seyrettiğini, yaşla ölüm riskinin de arttığını ancak gelecek yıllarda diğer koronavirüsler ve grip virüsleri gibi koronavirüsün de çoğunlukla aşılanmamış ya da hastalığa yakalanmamış çocuklar arasında yaygın şekilde görülebileceğini kaydetti.

  Dikkat! Koronavirüs geçirenlerin yüzde 40’ında görüldü

  GEÇMİŞ YILLARDAKİ ÖRNEKLER

  Konuya ilişkin 1889-1890 yıllarında görülen Rus gribinden etkilenen yaş gruplarının zamanla nasıl değiştiğini örnek gösteren Bjornstad, şunları kaydetti:

  “Örneğin devam eden genomik çalışmalar, Asya ya da Rus gribi olarak bilinen ve ilk başta 70 yaş üstü yetişkinleri olmak üzere 1 milyondan fazla kişiyi öldüren 1889-1890 pandemisinin, şu anda endemik, hafif, çoğunlukla 7-12 aylık bebeklerde görülen HCoV-OC43 virüsünün ortaya çıkmasından kaynaklanmış olabileceğini düşündürmektedir.”

  Çocuklara da koronavirüs aşısı yapılacak mı?

  2 bin çocuk incelendi: Çocuklar, koronavirüs mutasyonlarının anahtar taşıyıcısı olabilir

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ