2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Araştırma: Hangi maske daha etkili?

  Yapılan son araştırmaya göre, N95 ve KN95 maskeleri COVID-19'a karşı en iyi korumayı sağlarken, cerrahi ve kumaş maskeler, solunan aerosollerin yalnızca yüzde 10'unu filtrelediği ortaya çıktı.

  Koronavirüsle mücadele tüm dünyada hızla devam ederken Delta varyantının baskın hale gelmesiyle birlikte uzmanlar maskenin önemine dikkat çekmeye devam ediyor. Son olarak Kanada’da yapılan bir araştırma da maskelerin etkinliğini inceledi.

  Waterloo Üniversitesi’nin maskelerle ilgili yaptığı araştırmada, standart bir cerrahi ve üç katlı kumaş maskenin sırayla sadece yüzde 12.4 ve yüzde 9.8 oranda filtre sağladığı, ancak KN95 ve N95 maskelerinin yaygın olarak kullanılan bez ve cerrahi maskelere göre daha yüksek filtreleme verimliliği sağladığı ortaya çıktı.

  N95 MASKELER YÜZDE 50’SİNDEN FAZLASINI FİLTRELİYOR

  Araştırmaya göre, yüksek kaliteli N95 ve KN95 maskelerinin içeride birikebilen ve diğer insanlar tarafından solunduğunda COVID-19 virüsünü yayan aerosollerin yüzde 50’sinden fazlasını filtrelediği sözlemlendi.

  Physics of Fluids dergisinde yayınlanan çalışma; kapalı ve hava almayan bir ortamda gerçekleştirildi.

  Çalışmanın yazarlarından biri, çeşitli maskelerin etkinliğinde önemli farklılıklar olduğunu söyledi. Makine ve mekatronik mühendisliği profesörü Serhiy Yarusevych, “Bir odada hem yakınlardakilerden hem de uzaktan korunmak için herhangi bir yüz maskesi takmanın faydalı olduğuna şüphe yok. Ancak, aerosollerin kontrolü söz konusu olduğunda maskelerin etkinliğinde çok ciddi farklar var” dedi.

  Bilim Kurulu Üyesi Prof. Çelik: Maskeye uyum düştü

  Okyanuslarda 1,6 milyar maske yüzüyor

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ