10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  Ameliyatlar durma noktasında!

  Kamu hastanelerinde ürün malzeme tedarikinde sıkıntılar yaşanıyor, ameliyatlar durma noktasına gelebilir

  Tıbbi cihaz sıkıntısı

  Pandemi koşulları sağlık sistemini her alanda zorluyor. Hastanelere malzeme sağlayan ürerici ve tedarikçiler de bu zorluklardan payını alıyor. Tüm Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu (TÜMDEF) ithalattaki sorunlar sebebiyle kamu hastanelerinde ürün malzeme tedarikinde sıkıntılar yaşanıldığını ameliyatların durma noktasına geldiğini belirtiyor.

  Tüm Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu (TÜMDEF) Başkan Yardımcısı Erkin Delikanlı, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarının güncellenmemesi nedeniyle sıkıntı yaşandığını, sektörün uzun süredir tahsilat yapamadığını ve alacaklarından yüzde 25 feragat yapmaya zorlandığını söyledi.

  Delikanlı, “Geciken krediler, kiralar ve personel ücretlerinin yanı sıra vergi borçlarına rağmen sektör pandemi koşullarında üzerine düşeni yaptı” dedi.

  Yüzde 85 ithalat

  Feragat nedeniyle bazı ürün gruplarına ulaşılamayabileceğinin ve ameliyatların durmasına neden olabileceğinin vurgulandığına dikkat çeken Delikanlı, “Bu alanda yüzde 85 oranında ithalat bağımlısı olan Türkiye’de 1 Ocak itibarıyla kurların güncellenmesi, buna karşın SUT’taki fiyatların güncellenmemesi nedeniyle ürün tedarik sıkıntıları yaşanmaya başladı. Özellikle kamu hastanelerinde kalça protezi ameliyatları, yenilenmesi gereken revizyon ameliyatları ve tümör protezi ameliyatları için gereken alınamıyor. Ameliyatların durma noktasına geldiğini söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı. (Cumhuriyet)

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ