2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Almanya’da aşı skandalı! Aşı yerine su enjekte edildi

  Tüm dünyada aşı seferberliği devam ederken Almanya'da skandal bir gelişme yaşandı. Almanya'da bir hemşirenin 9 bin kişiye koronavirüs aşısı yerine tuzlu su enjekte edildiği ifade edildi.

  Almanya’da bir hemşire 9 bin kişiye Covid-19 aşısı yerine tuzlu su enjekte etti.

  DSÖ’den çağrı: Çocukları aşılamayın, aşıları bağışlayın
  DSÖ’den çağrı: Çocukları aşılamayın, aşıları bağışlayın

  Kuzey Almanya’daki yetkililerin, bir hemşirenin koronavirüs aşısı yerine tuzlu su enjekte tespit etmesinin ardından aşı çağrısında bulundu.

  Geç başlamasına rağmen Türkiye aşılamada dünyada 12’nci sırada
  Geç başlamasına rağmen Türkiye aşılamada dünyada 12’nci sırada

  Hemşirenin, ilkbaharın başlarında, Kuzey Denizi kıyısına yakın bir kırsal bölge olan Friesland’daki bir aşı merkezinde gerçek dozlar yerine insanların kollarına tuz solüsyonu enjekte ettiğinden şüpheleniliyor.

  Türkiye’deki aşılamaların sonuçları nasıl?
  Türkiye’deki aşılamaların sonuçları nasıl?

  ”OLAY BİZİ TAMAMEN ŞOK ETTİ”

  Yerel bir meclis üyesi olan Sven Ambrosy, bu olayın kendilerini şok ettiğini söyledi.

  Türkiye’deki aşılamanın sonuçları nasıl?
  Türkiye’deki aşılamanın sonuçları nasıl?

  Diğer taraftan, tuzlu su çözeltisi insan sağlığına zararsız olsa da, şüpheli durumun gerçekleştiği Mart ve Nisan aylarında Almanya’da aşılanan çoğu kişi yaşlı ve Covid-19’a karşı daha savunmasız insanlardan oluşuyordu.

  KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli, aşılamanın 15 Ocak'ta başlayacağını söyledi.

  ”MAKUL BİR TEHLİKE YARATIYOR”

  Basın toplantısında konuşan polis müfettişi Peter Beer, tanık ifadeleri ışığında olayın makul bir tehlike yarattığını belirtti.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı yürütülecek aşılama programında vatandaşları zorlayıcı bir uygulamanın olmayacağını belirtti.

  Beer ismi açıklanmayan hemşirenin amacının net olmadığını, ancak sosyal medya paylaşımlarında aşılarla ilgili şüpheci görüşlerini dile getirdiğini aktardı. Siyasi saikli suçları araştıran özel bir birime verilen davadaki suçlamalar hakkında detay paylaşılmadı. Hemşirenin tutuklanıp tutuklanmadığını dair bir açıklama yapılmadı.

  Sağlık Bakanlığı, aşılama sonrasında görülebilecek yan etkileri ve aşının yan etkileriyle karşılaşıldığında yapılacakları açıkladı.

  Öte yandan, 83 milyon nüfuslu Almanya’da şimdiye kadar 95,3 milyon doz aşı uygulandı. Nüfusun yüzde 55,2’si tam olarak aşılandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ