11.5 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  ”5. doz aşı bile gerekebilir”

  İsveçli aşı uzmanı Sällberg, Aftonbladet gazetesine yaptığı açıklamada, ikinci doz aşıdan sonra bile 1 yıl içinde çoğu kişinin korunmasız hale geleceğini, bu yüzden dördüncü hatta beşinci doz aşının gerekli olabileceğini söyledi.

  2 yıl önce hayatımıza giren ve dünyayı alt üst eden koronavirüsle mücadele her ülkede aşı seferberliğiyle birlikte devam ediyor. Ancak aşıların birkaç yıl sonraki etkinlik oranı hala tartışılıyor. 10 milyonluk nüfusunun yüzde 42.5’ini aşılayan, yaşlılar ve risk gruplarına destekleyici üçüncü doz aşı yapmaya hazırlanan İsveç’te aşılar üzerine araştırmalar yapan Matti Sällberg daha da fazla doz gerekeceği görüşünde.

  Aşı

  İsveç’te Karolinska Enstitüsü’nde araştırmacı olan, SVF Matti Sällberg aşı firmasının da yöneticiliğini yapan Sällberg, Aftonbladet gazetesine verdiği röportajda, “Aşının hastalığın ciddi etkilerine ve ölüme karşı ne kadar süre koruyucu olduğunu bilmiyoruz. Bu da güvenli olan seçenekleri değerlendirmek gerektiği anlamına geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

  Sonbahar’da 3. doz aşı yapılmasının şaşırtıcı olmadığını söyleyen Sällberg, “İkinci doz aşıdan sonra bağışıklık yanıtı zamanla etkisini yitirir. 1 yıl içinde çoğu kişi virüse karşı yeniden korunmasız hale gelebilir. Henüz bilmiyoruz ama üçüncü doz aşı vurulursanız bağışıklık yanıtı yeniden aktif hale gelecek. Biyoloji, bağışıklık yanıtının etkisinin kaybolmasının mümkün olduğunu söylüyor. O halde üçüncü, dördüncü, hatta beşinci doz gerekli” ifadelerini kullandı.

  Sinovac aşısının 3. dozu etkili mi?

  Uğur Şahin’den kritik 3. doz açıklaması

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ