26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  2020’de en çok hangi kanser türünün görüldüğü açıklandı

  Dünya Sağlık Örgütü, 4 Şubat Dünya Kanser gününden önce, kansere dikkat çekmek adına 2020 yılı verilerini paylaştı.

  Kanser

  Meme kanserinin son dönemlerde en sık görülen kanser türü olduğunu açıklayan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bu kanser türünün diğer çeşitleri arasında görülme oranının yüzde 12 olduğunu bildirdi.

  DSÖ kanser uzmanı Andre Ilbawi, meme kanserinin ilk kez diğer kanser türlerini geride bıraktığını işaret etti. Ilbawi son 20 senedir en sık görülen tür olan akciğer kanserinin 2. sıraya gerilediğini belirtti. 3. sırada da kalın bağırsak kanserinin (kolorektal) geldiğini ifade etti.

  Ilbawi, öte yandan hastalığa dikkat çekmek amacıyla 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nden önce 2020 yılında hemen hemen 2 milyon 300 bin meme kanseri teşhisi konulduğunu duyurdu.

  Obezite kanseri tetikliyor

  Meme kanserinin kadınlar arasında en çok görülen kanser olduğunun altı çizilirken, dünya genelinde kadınlarda en fazla ölümüne sebep olan kanser türü olduğu vurgulandı.

  Ilbawi, obezitenin meme kanseri için en büyük tehlike olduğunu ifade ederken, diğer kanser türlerini de tetiklediğini söyledi.

  DSÖ, kanseri tetikleyen faktörler arasında az meyve ve sebze tüketimi, tütün kullanımı, alkol kullanımı ve fiziksel aktivitenin azlığına karşı da uyarılarda bulundu.

  2040’a kadar kanser vakalarının yüzde 50 artması bekleniyor

  Kanser giderek yaygınlaşıyor

  Yaşam beklentisi ve dünya nüfusunun artmasıyla birlikte kanserin daha yaygınlaştığı bilgisini paylaşan Ilbawi, 2020’de 19 milyon 300 bin yeni vaka görüldüğünü açıkladı.

  Ilbawi, ‘’2040’ta ise kanser vakalarının yüzde 50 artarak, 30 milyonu bulmasını bekliyoruz.’’ dedi.

  Araştırmada yer alan çarpıcı bir sonuç ise kanser tedavilerinin aksamasının nedenini ortaya çıkardı. Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmasında yer alan verilere göre, ülkelerin yüzde 50’sinde teşhiste yaşanan gecikmeler yaşanıyor. Bu durum ise sağlık çalışanlarının aşırı baskı altında olmasına neden oluyor. Yaşanan gecikme ve stres ise araştırma çalışmalarının olumsuz yönde etkilenmesinden dolayı kanser tedavileri aksıyor.

  Oxford aşısı sadece salgından korumuyor, bulaşmayı da engelliyor

  Çin aşıları Afrika mutasyonuna karşı bağışıklığı tetikliyor

  AvivaSA’dan 60 yaş üstüne psikososyal destek

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ