11.6 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022
  KitapÜnlü beyin cerrahı Prof. Dr. Türker Kılıç'tan yeni kitap

  Ünlü beyin cerrahı Prof. Dr. Türker Kılıç’tan yeni kitap

  Prof. Dr. Kılıç, “Yeni Bilim: Bağlantısallık- Yeni Kültür: Yaşamdaşlık” adlı kitabı ile ‘Bağlantısallık’ bilimsel metodolojisi ile ‘Yaşamdaşlık kültürü’ adını verdiği kavramları daha geniş kitlelere ulaştırmak istediğini açıkladı.

  Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türker Kılıç’ın, yeni kitabında beyinbilim alanında son 100 yılda, özellikle de son 10 yılda yaşanan gelişmelerin ışığında toplum bilim alanlarından yaşam bilimlerine, hatta uzay bilimlere kadar artık bir bilim metodolojisi olarak bağlantısallığın öne çıktığını, herkesin anlayabileceği duru bir dille aktarıyor.

  Yeni bir kültür olarak ‘Yaşamdaşlık’

  Prof. Dr. Türker Kılıç kaleme aldığı yeni kitabında, yeni bir bilimsel paradigma olarak tümevarım ve tümdengelimin üzerine ‘Bağlantısallığı’ yerleştiriyor ve  bu yeni bilimsel metodolojinin de yeni bir kültür olarak ‘Yaşamdaşlığı’ kişilerin hayatına sokacağını, hatta soktuğunu öne sürüyor.

  Prof. Dr. Kılıç, yaşamdaki her şeyin birbiriyle bağlantılı olduğu, bilgi işleyen her sistemin er ya da geç zekâ ürettiği düşüncesinden yola çıkarak, bu bağlantıyı paylaşan her şey ve herkesin arasında yeni bir kavramsal ağ ortaya koyuyor, bu ağı da ‘Yaşamdaşlık’ olarak niteliyor.

  Kitabında farklı bilim alanları arası kurduğu bağlantılar, atıf yaptığı kaynakların zenginliği ve (hem sistemlerde hem insanda) yaratıcılığa dair dile getirdikleri, bilim insanlarının da keyifle okuyacağı bir çalışma oluşturmuş.

  Ayrıca uzmanı olmadığı halde ilham aldığı bilim alanlarına değinirken gösterdiği tevazu ve okuyucuyu yer yer isim dahi vererek alan uzmanlarına yönlendirmesi, kitaba samimi bir hava katarken mesajını “sezdirmeye” çalıştığı okuyucusuna duyduğu saygıyı da göstermiş oluyor.

  “Bu kitap bilimsel serüveni anlatıyor”

  Prof. Dr. Kılıç, kitabının önsözünde ise şöyle diyor:

  “Yola çıktığımızda en yetkin bilgi işleme sisteminin insan beyni olduğunu düşünüyorduk, şimdi anlamaktayız ki en yetkin bilgi işleme sistemi yaşamın kendisi. İşte bu kitap bu bilimsel serüveni anlatıyor. Yeni bir bilimsel yöntem olarak Bağlantısallık ve bu bilimsel anlayış dönüşümünün sonucunda insanlığın karşısına bir yaşama biçimi seçeneği olarak ortaya çıkan Yaşamdaşlık bu kitabın konusu.”

  Kitabın ikinci bölümünde Kılıç, farklı mecralarda çıkmış yazılarını bir araya toplamış. Özellikle “Herkese Bilim Teknoloji Dergisi”’nin 218. sayısında çıkan ve SARS-CoV-2 virüsünü ‘Yaşamdaşlık’ kültürüne bir dönüşümün kavşağı olarak tanımladığı yazısında Kılıç, içinden geçtiğimiz döneme “insanlık için bir antrenman” gözüyle bakıyor ve yaşamın en sabırlı öğretmen olduğunu söylüyor.

  Prof. Dr. Türker Kılıç
  Prof. Dr. Türker Kılıç

  Prof. Dr. Türker Kılıç’ın kariyeri

  Prof. Dr. Türker Kılıç; anatomi bilim doktoru ve beyin cerrahisi profesörüdür. Marmara, Hacettepe ve Harvard Üniversitelerinde eğitim alan Prof. Kılıç, 2015’te Avrupa Bilim ve Sanat Akademisine seçilmiş, 2019 yılında ise Dünya Bilim ve Sanat Akademisi üyeliğine aday gösterilmiştir.

  2012 yılından bu yana Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı olarak da eğitim çalışmalarına devam etmektedir. Prof. Kılıç, başta Harvard Tıp Fakültesi, Johns Hopkins ve Yale Üniversiteleri olmak üzere 10’dan fazla üniversitede konuk öğretim üyesi olarak ders vermiş, 100’ün üzerinde mesleki başarı ödülüne layık görülmüştür. Aldığı ödüller arasında 1999 yılında aldığı Avrupa Beyin ve Sinir Cerrahisi Derneği Bilimsel Araştırma Ödülü ile 2001 yılında aldığı Amerikan Beyin ve Sinir Cerrahisi Derneği Tümör Araştırma Ödülü bulunmaktadır. Aralık 2020’de  H-indeksi 34 olan ve 200+ bilimsel yayını 3.800+ atıf almış olan Dr. Kılıç, ve bazı beyin tümörlerinde kullanılan Glivec isimli ilacın buluşuna ve çeşitli beyin ameliyatı yöntemlerine önemli katkı sağlamıştır.

  Türkiye’de Beyin-Tümör Bankası, Ameliyathane MR tekniği ve Gamma-Knife Işın Cerrahisi uygulamalarını ilk başlatanlar isimler arasındadır. Bilimsel araştırmalarının yanı sıra, Tıp ve Bilim Eğitimi alanlarında da çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Türker Kılıç’ın bilim ve bilim eğitimi konulu konuşmaları internet üzerinden 10 milyondan fazla kişi tarafından izlenmiştir. Dr. Kılıç,  2020 yılında kurulan Nörolojik Bilimler Enstitüsünün de kurucu başkanıdır.