28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022
  Aile ve HamilelikÇocuk Gelişimi“Peki ya okuldayken regl olursam?” sorusunun yanıtı bu kitapta

  “Peki ya okuldayken regl olursam?” sorusunun yanıtı bu kitapta

  Genç Kızların Büyüme Rehberi Regl Kitabı

  Bir rehber niteliğinde hazırlanan kitap, ergenlik öncesinde bulunan kızların ilk defa regl olmaya başladıklarında başlarına gelebilecek olan pek çok utanç verici ve tuhaf duruma karşı, hazırlıklı olmalarını sağlıyor.

  Genç Kızların Büyüme Rehberi Regl Kitabı, genç kızlara yaşamlarının bu yeni döneminde kendilerini güvende ve rahat hissettirecek sağlıklı bilgiler veriyor. Martı Yayınları’ndan çıkan kitap, bilgilendirici ve eğlenceli illüstrasyonlarıyla da ilgi çekiyor.

  İşte, ilk defa regl olan kızlar için hayatlarını kolaylaştıracak tavsiyeler…

  Evi arayıp temiz iç çamaşırı iste

  Regl olduğunu tuvalette fark edersen birkaç seçenek var. İç çamaşırında yalnızca ufak bir leke gördüysen ilkyardım odasından ped veya tampon alıp sınıfa tekrar dönebilirsin.

  Eğer, bu küçük bir lekeden fazlaysa ve çok yoğun geldiyse ve evde olan aile büyüklerinden birini arayıp sana temiz bir iç çamaşırı getirmesini söyleyebilirsin.

  Beline kazağını bağlayıp tuvalete git

  Bazen de sınıfta dersteyken regl olduğunu anlayabilirsin. Bir anda çamaşırın ıslanabilir veya sıvının sızabilir. Böyle bir şey hissettiğinde öğretmeninden izin iste. Ardından tuvalete giderek durumu kontrol et.

  Ya sıvı, dışardan görülecek şekilde eteğime ya da pantolonuma geçerse?”

  Bu, kadınların hayatlarının bir döneminde neredeyse herkesin (ya da en azından bundan korkan hemen herkesin) başına gelen bir durumdur. Eğer üzerinde bir kazak, kapüşonlu ya da uzun kollu gömlek varsa bunu çıkarıp o kısmı kapatmak için beline bağlayabilirsin. Sonra da tuvalete gidip bir ped ya da tampon koyabilirsin.

  Eğer beline bağlayacak bir kıyafetin yoksa ve etek giyiyorsan, leke öne gelecek şekilde eteği çevirdikten sonra tuvalete gidene kadar çantanı veya kitaplarını önünde tutabilirsin. Bununla birlikte, bir arkadaşından beline bağlayabilecek bir şey isteyebilirsin. Genellikle en yaygın çözüm, tuvalete gidene kadar bir arkadaşının senin arkandan yürümesidir. Böylece lekeyi ondan başka kimse göremez.

  Tuvalet kağıdından ped yap

  Fakat sıvının pantolonuna ya da eteğine geçme riski varsa bunu önlemek için bir şeyler yapmalısın. Kağıt havlu ya da tuvalet kağıdından kalınca bir rulo yaparak iç çamaşırının ağına ped gibi yerleştir. Tuvalet kağıdının kayıp düşmesinden endişeleniyorsan ağın etrafından dolayarak sarmalısın. Bu muhtemelen eve gidene kadar veya tampon ya da ped alabileceğin bir yer bulana kadar seni idare eder.

  Çorap ve bandananı kullan

  Eğer ki tuvalet kağıdı ya da kağıt havlu bulamayacağın bir yerde beklenmedik şekilde de regl olabilirsin. Veya kimi zamanlarda reglinin ilk günü yoğun olduğundan tuvalet kağıdı yeterli olmayabilir. Böyle bir durumda çantanda acil durum pedi olarak kullanabileceğin bir şeyler mutlaka vardır. Örneğin, yedek çorapların ve bandanalar çok iyi iş görür.

  Kadınlardan, kızlardan ped iste

  Yanında ped ya da tampon yoksa diğer kadınlardan ve kızlar yardım alabilirsin. Onlar da bu zorluğu mutlaka yaşadıklarından nasıl hissettiğini iyi anlayacaklardır. Pek çok kadın da acil durum tamponu ya da pedi taşır. Ve hiç tanımadığın bir kadın bile ihtiyacın olduğu anda sana seve seve yardımcı olacaktır.

  Yedek etek veya pantolon bulundur

  Sırt çantanda ya da okul dolabında yedek bir pantolon veya etek bulundurmak iyi bir fikirdir. Bunlara her an ihtiyacın olmasa dahi acil bir durumda kendini daha rahat hissedersin.

  Sürprizler yaşanabileceği için, regl olacağın günlerin hemen öncesinde günlük ped kullanmak da oldukça işe yarar. Bunula birlikte, reglin yaklaşırken ya da en azından en yoğun olduğu günlerde koyu renk etek veya pantolonlar giymeye çalışmalısın. Çünkü böyle koyu renklerde sızan sıvı belli olmaz.

  Gençlik ve güzellik kaynağı: F vitamini

  Uzmanlardan esmer şeker uyarısı

  Zayıflamada son trend: F-Faktör diyeti nedir? Nasıl yapılır?