12.5 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022
  KitapNadir-X çizgi romanıyla nadir hastalıklara farkındalık yaratılacak

  Nadir-X çizgi romanıyla nadir hastalıklara farkındalık yaratılacak

  Tespit edilen nadir hastalık sayısı 6.000’den fazladır ve bu hastalıkların yüzde 72’si genetik geçişlidir. Genetik nadir hastalıkların yüzde 70’i de çocukluk yaşlarında başlamaktadır. Çizer Erhan Candan’ın kaleminden GEN’in koşulsuz desteğiyle çıkan ve nadir hastalıklara farkındalık yaratmak için geliştirilen proje, Pedagog Ebru Şen’in danışmanlığında yürütüldü.

  Nadir hastalıklarla savaşan üç çocuğun öykülerinin yer aldığı Nadir-X çizgi romanı, Duchenne Kas Hastalığı ile Mücadele Derneği, Sistinozis Hastaları Derneği ve Kistik Fibrozis Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin destekleriyle Altın Kitaplar imzasıyla mart ayında tüm kitabevi raflarında yerini alacak.

  Nadir-X çizgi romanının konusu ne?

  Üstün koku alma gücüyle tüm sorunların üstesinden gelmeyi başaran Sistinozis hastası Biber Kız, geleceğin teknolojisiyle donatılmış Duchenne Musküler Distrofi hastası Robot Çocuk ve Nadir gücü tuza hükmetmek olan Kistik Fibrozis hastası Tuz Çocuk’a üç farklı kahramanın yer aldığı Nadir-X çizgi romanında birbirinden keyifli maceralar okuyucuları bekliyor.

  Amacı nadir hastalıklar için farkındalık oluşturmak olan Nadir-X projesi sayesinde hem bu hastalıklarla mücadele edenlere destek olunması hem de toplumun bilinçlenmesi hedefleniyor.

  Bununla birlikte okuyucular alacağı her çizgi roman ile Duchenne Kas Hastalığı ile Mücadele Derneği, Sistinozis Hastaları Derneği ve Kistik Fibrozis Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne bağışta bulunabiliyor.

  Nadir-X çizgi roman projesinin videosunu buradan izleyebilirsiniz.