11.6 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022
  Kitap6 profesörden A'dan Z'ye Tıbbi Yağlar Ve Aromatik Sular

  6 profesörden A’dan Z’ye Tıbbi Yağlar Ve Aromatik Sular

  Tıbbi bitkiler ve bu bitkilerden elde edilen ürünler (reçineler, yağlar, balsamlar, maseratlar, yağ taşıyan bitkilerden hareketle birlikte aromatik sular ve anflorajlar) ile yapılan uygulamalar, insanlığın oluşturduğu bilinen en eski tedavi yöntemleri olarak bilinmektedir.

  Bu tedavi yöntemleri, binlerce yıldır denenmiş sonuçları insanlık kültürünün hafızasına kaydedilmiş ve modern tıbbın olanaklarıyla  kullanım alanları geliştirilmiştir. Diğer bir deyişle, insanlık tarihi ve doğanın ürünleridir. Hem ruhun hem de bedenin iyileştirilmesi için geniş bir kullanım alanına sahiptir.

  A'dan Z'ye Tıbbi Yağlar Ve Aromatik Sular kitabı yayımlandı
  A’dan Z’ye Tıbbi Yağlar Ve Aromatik Sular kitabı yayımlandı

  Hayy Kitap’tan çıkan eserde, her yağın elde edilişi, bilimsel adı, kokusu, rengi, kıvamı ve notasını ile birlikte etkileri, uyarılar, kullanım şekilleri ve saklama koşullarına kadar gerekli her türlü bilgi okuyucunun bilgisine sunuluyor. Kitabın kolay anlaşılabilmesi için sade bir dil kullanılmış ve her ürün ile ilgili bilgilerin 1-2 sayfayı geçmemesine dikkat edilmiştir.

  Kitabın içinde 136 uçucu yağ, 1 anfloraj, 12 absolü, 42 aromatik su (hidrosol-hidrolat), 18 reçine ve balsam, 27 yağlı maserat ve 65 sabit yağ ile beraber ozonlanmış yağları da içeren toplam 304 monografı okuyucuyla buluşuyor.

  Aralarında Avrupa Farmakopesi (EDQM) 13 / B uzmanlar grubu üyesi bir profesörün de yer aldığı yurt dışında ve yurt içinde pek çok bilimsel dergide makaleleri yayınlanan 6 profesörden oluşan bir yazarlar grubunun hazırladığı bu kitapta, A’dan Z’ye hangi hastalık için hangi ürünün kullanılacağını gösteren Tıbbi Etki Dizini de mevcut. Kitap, yazarların uzun yıllara dayanan bilgi birikimlerinin 490 bilimsel kaynak ve 121 bilimsel ve kurumsal web sitesi üzerinde yapılan inceleme ve değerlendirmeler ile harmanlanması sonucunda kaleme alınıp yayınlanmıştır.

  Kitaba katkı sağlayan bilim insanları arasında Prof. Dr. L. Ömür Demirezer, Prof. Dr. Tayfun Ersöz, Prof. Dr. İclal Saraçoğlu, Prof. Dr. Bilge Şener, Prof. Dr. Ayşegül Köroğlu, Prof. Dr. Funda N. Yalçın gibi isimler bulunuyor.