6.9 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  Yumurtalık kanserinde sıcak kemoterapi umudu

  Yumurtalık kanseri tedavisinde sıcak kemoterapi alan hastaların almayanlara göre ortalama 16 ay daha uzun yaşadığının belirlendiğini söyleyen Jinekolojik Onkoloji ve Kadın Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu, tedavi hakkında önemli bilgiler verdi.

  Emsey Hospital Jinekolojik Onkoloji ve Kadın Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu, yumurtalık kanserinin kadınlarda en sık görülen yedinci kanser türü olduğunu söyledi ve her 80 kadından birinde hayatının bir bölümünde yumurtalık kanseri görülebileceğini kaydetti.

  %70-80’i ileri evrede tanı alır

  Yumurtalık kanseri hastalarının %70 ila 80’inin ileri evrede tanı koyulduğunu ifade eden Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu, yumurtalık kitlelerinin, kendi çevresinde dönerek ağrıya yol açmadığı müddetçe ya da yayılıp karın içinde sıvı oluşturmadığı müddetçe şikayete yol açmadığını ve fark edilemediğini kaydetti. Kahramanoğlu bu nedenle yumurtalık kanseri hastalarının %70 ila 80’inin ileri evrede tanı aldığını belirtti.

  Belirtisiz ilerlemesi nedeniyle over kanserlerinin genelinin ileri evrede tanı aldığını dile getiren Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu, karın içerisinde biriken sıvının, bir yerden sonra karın şişliğine ve hatta kilo alımına yol açabileceğini söyledi. Bununla birlikte over kanserinde gaz sancısı, kabızlık gibi hemen herkeste kimi zaman görülebilen müphem sindirim sistemi şikayetlerinin oluşabileceğini belirtti.

  “Ameliyatlar 8-9 saate kadar sürebiliyor”

  Gerçekleştirilen cerrahi operasyonlarda devamlı yürütülen yeni çalışmalarla tümörün tamamen ortadan kaldırılması konusunda başarı oranının yükseldiğini ifade eden Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu, over kanserinde hayatta kalmayı belirleyen en önemli etkenin ameliyat kalitesi (tümörün tamamen temizlenmesi) ve kemoterapi ile alınacak yanıt olduğunu kaydetti.

  Hastaların ameliyat olacakları cerrahı ve merkezi seçerken, ameliyatta tümörün temizlenme oranlarına dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen Kahramanoğlu, dünyanın önde gelen merkezlerinde 100 hastanın 45-80’inde bu başarı yakalandığını belirtti. Kendi serilerinde hastalarımızın %78’inde tümör kalmama başarısına ulaştıklarını aktaran uzman isim tümörün tamamen temizlenmesi için yapılan over kanseri ameliyatlarının, 8-9 saate kadar sürebildiğini söyledi.

  Sıcak kemoterapi ile ameliyat sonrası sağkalım daha fazla

  Tedavide uygulanan sıcak kemoterapi uygulaması ile ameliyat sonrası hayatta kalma oranının daha uzun olduğunu dile getiren Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu, kemoterapinin uygulanması ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

  Kahramanoğlu, sıcak kemoterapinin, uygun hastalarda, over kanseri (yumurtalık kanseri) ameliyatında tümör çıkarıldıktan sonra 42 santigrat derece civarında ısıtılan kemoterapi ilaçlarının karın boşluğuna uygulandığı tedavi yöntemi olduğunu aktardı. Bu uygulamanın altında yatan mantığın ısıtılan ilacın mikroskobik tümör hücrelerine penetrasyonunun daha derin olması ve sitotoksik yani tümör hücrelerini öldürücü etkisinin daha fazla olması olduğunu kaydetti.

  Uygulamanın henüz, over kanserinde standart tedaviye geçmediğini ancak yapılan 2 önemli klinik çalışmanın sonuçlarına ve kendi tecrübelerine dayanarak, belli hasta grubunda sıcak kemoterapiyi tavsiye ettiklerini aktaran Kahramanoğlu, tecrübeli ellerle sıcak kemoterapiye bağlı ameliyat sonrası gelişecek riskler minimum olduğunu ifade etti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

   

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ