14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  YKS tercihleri ne zaman yapılacak? 2021 üniversite tercih tarihleri belli mi?

  YKS tercih süreci adayların gündeminde yer alıyor. 2.5 milyondan fazla adayın katılım sağladığı YKS sonuçları ve tercihleri için bekleyiş devam ediyor.

  Amaçladıkları iki yıllık ya da dört yıllık bölümlerinde eğitim alma hedefi kapsamında günledir beklemede olan adaylar, YKS oturumlarının ardından şimdi de tercihler için ÖSYM hesaplarından gelecek açıklama ve duyurulara kilitlendi. Peki, YKS tercihleri ne zaman
  yapılacak? 2021 üniversite tercih tarihleri belli mi?

  Üniversite hayatına 2021-2022 eğitim yılında start vermek isteyen gençlerin katılım sağladığı ve üç oturum halinde sona eren YKS, sonuçları, tercih süreci ve yerleştirme etabı ile en çok sorgulanan konular arasında kendine yer buluyor. İşte, ÖSYM’den gelen 2021 YKS hakkında son bilgiler…

  YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

  ÖSYM, 2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu internet sitesinden yayımladı. Buna bilgiler ışığında üniversite tercihleri 5-13 Ağustos’ta yapılacak.

  ÖSYM YKS SONUÇLARINI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

  ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinde bulunan bilgilere göre YKS sonuçları, 4 Ağustos 2021 tarihinde ilan edilecek. Sonuçların daha erken açıklanma durumu da meydana gelebilir.

  ADAYIN NET SAYISI NASIL HESAPLANIR?

  Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenir, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan (adayın net sayısı) bulunur.

  PUAN HESAPLAMA İÇİN KAÇ NET YAPILMALI?

  TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinde en az 0,5 ham puan almış olmaları gerekiyor. AYT ve YDT’de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerin en az birinden, en az 0,5 ham puan almış olmaları gerekiyor.

  BARAJ PUANI KAÇ?

  TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilmek için TYT’de 150 ve üzeri puan almak gerekmektedir. SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde 180 ve üzeri puan almak gerekiyor.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ