24.3 C
İstanbul
Salı, Temmuz 27, 2021

  YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? 2021 YKS (Üniversite sınavı) sonuç tarihi belli oldu mu?

  Hayalini kurdukları lisans ya da ön lisans bölümlerinde eğitim alma hedefi için adım adım gün sayan adaylar, YKS oturumlarının ardından şimdi de sonuçlar için ÖSYM kanallarından gelecek açıklama ve duyurulara kilitlendi. Peki, YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? 2021 YKS (Üniversite sınavı) sonuç tarihi belli oldu mu?

  2021-2022 eğitim yılında üniversite hayatına başlamak isteyen vatandaşların katılım sağladığı ve 3 oturum halinde tamamlanan YKS, bu yıl da sonuçları, tercih süreci ve yerleştirme etabı ile en çok araştırılan konular arasında kendine yer buluyor. İşte, ÖSYM’den gelen 2021 YKS (Üniversite sınavı) sonuç tarihi açıklaması…

  YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

  ÖSYM resmi internet sitesi üzerinde yer alan resmi bilgilere göre YKS sonuçları, 4 Ağustos 2021 tarihinde ilan edilecek.

  Öte yandan, sonuçların ÖSYM’nin değerlendirme sürecini daha erken tamamlaması halinde Temmuz ayının son günleri de açıklanabileceği yönünde bir kanı var.

  Bu kapsamda gelişmeler oldukça haberimizde sizlerle paylaşacağız.

  ADAYIN NET SAYISI NASIL HESAPLANIR?

  Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenir, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan (adayın net sayısı) bulunur.

  PUAN HESAPLAMA İÇİN KAÇ NET YAPILMALI?

  TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinde en az 0,5 ham puan almış olmaları gerekmektedir. AYT ve YDT’de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerin en az birinden, en az 0,5 ham puan almış
  olmaları gerekmektedir.

  4 YILLIK BÖLÜM TERCİHİ İÇİN KAÇ PUAN ALMAK GEREKLİ?

  Merkezi yerleştirmede bir lisans programını tercih edebilmek için programın puan türünde en az 180 puan almış olmak gerekmektedir.

  BARAJ PUANI KAÇ?

  TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilmek için TYT’de 150 ve üzeri puan almak gerekmektedir. SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde 180 ve üzeri puan almak gerekmektedir.

  KYK yurt ve burs başvuru şartları nelerdir? 2021-2022 KYK yurt ve burs başvuruları ne zaman başlayacak?

  Sınav sırasında ‘anda kalarak” stresi azaltın

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ