28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Dr. Buket Bayram
  Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı

  Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. Hipnoz, Ağrı ve Yoğun Bakım Uzmanı olan Dr. Buket Bayram, Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi 3. Basamak Yoğun Sorumlusu olarak göreve yapıyor. Pandemi sürecinde yoğun bakım hekimi olarak tüm sağlıkçılarla birlikte ön saflarda yer alıyor.

  Yaşamla ölüm arasındaki umut kapısı: Yoğun bakım ünitesi

  Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Yoğun Bakım Sorumlu Hekimi Dr. Buket Bayram yaşamla ölüm arasında umut kapısı olan yoğun bakım ünitelerini yazdı.

  Yoğun Bakım Ünitesi: Yaşamsal tehlike içindeki hastaların kesintisiz 24 saat izlenerek, yaşam fonksiyonlarının desteklendiği, özel tedavi ve bakım ekibiyle iyileştirildiği, ileri teknoloji ile donatılmış kapalı kapılar ardında ki gizli bir dünyadır.

  Yoğun bakım ünitelerinde hiçbir girişim rastlantısal değildir. Hastanın üniteye alınıp takip, tedavi sürecinde izlenecek yol, tüm ekip tarafından bilinir ve hekim gözetiminde uygulanır.

  Bu süreç yorucu, uzun, sabır gerektirir. Hastalarımız genellikle konuşamayacak durumda kritik hastalardır. Hastamız yoğun bakıma alındığı anda koordineli, planlı bir ekip çalışması başlar. Sekreterinden, hemşiresine, yardımcı personelinden doktoruna. Herkes işine konsantre olur.

  Amaç ortaktır : Bir hayata el verebilmek..

  Dış dünyaya kapıları kapanmış bu gizli bölümün dışında umutlu, hüzünlü, endişeli bekleyiş vardır… Canını bizlere emanet etmiş olan anne, baba, evlat, kardeş, eş, dost, akrabalar…

  Yoğun bakım ekini için en büyük mutluluk ise aylarca takip ettiğimiz hastanın yürüyerek bizi ziyaret etmesidir. İşte bu duygu paha biçilemez. Bu uğurda çalışan, hasta ve yakınları ile empati kurabilen tüm sağlık çalışanlarının kalbinden öpüyorum.
  Hayat kısa, o ayakkabıyı al.. :))

  Yazarın Tüm Yazıları

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ