20.3 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022

  Yangında son durum ne? Yangınlar söndü mü? Kaç yerde yangın var?

  Türkiye'nin birçok farklı noktasında çıkan orman yangınları nedeniyle endişeler git gide artıyor.

  AFAD, AKUT ve İtfaiye uzman ekip ve personelini yangın bölgelerine müdahaleleri devam ederken, birbiri ardından çıkan yangınların ne durumda olduğu vatandaşlarca araştırılıyor. Peki, yangında son durum? Yangınlar söndü mü? Kaç yerde yangın var?

  Antalya’nın Manavgat ilçesinde çarşamba günü öğle saatlerinde 4 farklı noktada başlayan yangının ardından, ülkemizin dört bir yanından yangın haberleri gelmeye devam ediyor. İlgili bakanlar olay yerinde incelemeye giderken, şimdi de Cumhurbaşkanı Erdoğan yangın
  bölgesinde incelemelerde bulunacak. Öte yandan afet bölgesi kararı da ilan edildi. İşte, ülkemizi sarsan orman yangınlarında son durum…

  Antalya ve Muğla’nın aralarında bulunduğu bazı illerdeki orman yangınlarına ilişkin endişeli bekleyiş sürüyor.

  YANGINLARDA SON DURUM NE?

  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin açıklamasına göre; ülke genelindeki 98 orman yangınının 88’i kontrol altına alındı.

  Pakdemirli, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ”28-31 Temmuz 2021 tarihleri arasında çıkan 98 orman yangınının 88’ini kontrol altına aldık. 10 yangını kontrol altına alma çalışmaları büyük bir özveri ile devam ediyor.” ifadelerine yer verdi.

  KAÇ YERDE YANGIN VAR?

  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sosyal medyadan yaptığı açıklamada; ”28-31 Temmuz 2021 tarihleri arasında çıkan 98 orman yangınının 88’ini kontrol altına aldık. 10 yangını kontrol altına alma çalışmaları büyük bir özveri ile devam ediyor.” dedi.

  Adana’da 1, Antalya’da 3, Mersin’de 3, Muğla’da 2, Osmaniye2de 1 yangının devam ettiği bilgisi mevcut.

  CUMHURBAŞKANI’NDAN AFET BÖLGESİ KARARI

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya, Muğla, Mersin, Adana ve Osmaniye’de orman yangınlarından etkilenen alanların ”Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi” ilan edildiğini açıkladı.

  Erdoğan konuya dair yaptığı açıklamada, ”Milletimizin yaralarını sarmak, zararını karşılamak, imkanlarını öncekinden de iyi hale getirmek için gereken tüm adımları atmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

  Erdoğan şu sözleri de kaydetti; ”Başta afet bölgelerindeki vatandaşlarımız olmak üzere aziz milletimize geçmiş olsun dileklerimi ifade ediyor, afet sebebiyle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet, yaralılarımıza şifa diliyorum.”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ