10.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Uzun telefon görüşmeleri koronavirüs tedavisini olumsuz etkiliyor

  Covid-19 tedavisi gören hastaların uzun cep telefonu görüşmesi sırasında aşırı oksijen tüketimine bağlı öksürük krizlerine girdikleri belirlendi. Bir çok hastanede tedavi gören hastaların telefonla konuşmaları kısıtlanırken, yakınları da uyarılıyor.

  Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Çetin ve çalışma arkadaşlarının 3 aylık incelemesi ile koronavirüs tedavisi devam eden hastaların uzun süre cep telefonu ile görüşmesi esnasında aşırı oksijen tüketimi nedeniyle öksürük krizlerine girdikleri tespit edildi. Tespit edilen bu bilginin ardından hastaların telefonla konuşmalarına kısıtlama getirilirken, yakınlarına da uyarı yapılıyor.

  Aşı ile daha iyi sonuçlar alınacak

  Dr. Mustafa Çetin, Covid-19’la mücadele çerçevesinde son zamanlarda alınan tedbirlerle beraber, insanların da da kurallara uymasıyla ciddi bir rahatlama yaşandığını belirtti. Hastanelere başvuru yapanların sayısının azaldığını aktaran Çetin, ölüm oranlarının ciddi seviyede düştüğünü ifade etti ve bunların sevindirici haberler olduğunu kaydetti. Çetin, aşının da yaygınlaşması ile daha da iyi sonuçlar alınacağını düşündüklerini dile getirdi.

  Tedavi hareketin en aza inmesi isteniyor

  Yaklaşık üç aydır yaptıkları izlemelerde hastaların iyileşme dönemini hızlandıracak tespitlere elde ettiklerini dile getiren Dr. Çetin, hasta takiplerinde cep telefonu kullanımıyla ilgili tanık oldukları durumlar olduğunu belirtti. Hastanın, çok güç nefes almasına rağmen ‘birileriyle konuşayım, son sözlerimi söyleyeyim’ fikriyle veya tanıdıkları kişilerin sağlık durumuna dair bilgi almak için aradığında çok fazla telefonla konuştuğuna dikkat çekti.

  Ancak, böyle bir durumun hastanın sağlık durumunun daha kötüye gitmesine, oksijen gereksinimin daha da artmasına sebep olduğunu gözlemlediklerini dile getiren Çelik, hastaların özellikle akciğer kapasitelerinde düşme yaşandığı için tedavi sırasında hareketleri en aza indirmelerini istediklerini aktardı. Bu süreçte telefonla konuşmanın hastaya fayda sağlamadığını belirtti.

  İyiye gitmesi gerekirken öksürük krizine giriyor

  Hastaların cep telefonu bulundurmasına bir sakınca olmadığını söyleyen Çetin, hastalara durumun ayrıntılarını anlatarak cep telefonu ile daha kısa süreler konuşması önerisinde bulunduklarını kaydetti. Hasta kişinin yaptığı her telefon görüşmesinin hem öksürüğü tetiklediğini hem de efor kapasitesini zorladığını belirttiklerini dile getiren Çelik, aksi takdirde hastanın bu şekilde bir kısırdöngüye girdiğinin altını çizdi. Hastanın iyileşemediği gibi, oksijen oranının düştüğünü iyiye gitmesi gerekirken öksürük krizine giren hastaların olduğunu belirten uzman isim, genç hastalarda da benzer bir tabloyla karşılaştıklarını aktardı. Çelik, “Cep telefonuyla konuşmamanın genç-yaşlı ayırmaksızın hastanın iyileşme sürecini hızlandırdığını, yatış süresini kısalttığını tespit ettik” dedi.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ