23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Uzmanlardan kritik uyarı! İkiz mantarlara dikkat!

  Uzmanlar ''ölüm meleği'' ismiyle hitap edilen zehirli mantarla 'yer yaran' mantarının tıpa tıp aynı olduğunu ve ülkemizde ölümlere neden olduğunu söylüyorlar.

  Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Türkekul, mantarların yenmeden önce uzman kişilerden onay alınması gerektiğini söyledi.

  Prof. Türkekul ”ölüm meleği” adı verilen zehirli mantarla ‘yer yaran’ cinsi yenilebilen mantarın birbirinin aynısı olduğunu belirterek, ülkemizde ölümlere neden olan mantar cinsinin bu mantar olduğunu söyledi.

  Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde mantardan dolayı zehirlenme vakalarında artış yaşanmaya başlandı. Vakaların genellikle zehirli olduğu bilinmeden tüketilen mantar türleri kaynaklı oluşu dikkat çekerken, uzmanlar da bu konuda uyarı yaptı. Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Türkekul, doğada yetişen en zehirli türlerden ‘amanita phalloides’ (ölüm meleği) ile çok benzeyen ‘amanita vaginat’ (yer yaran) mantarının sıklıkla karıştırıldığını kaydetti.

  Prof. Dr. Türkekul, son zamanlarda mantar zehirlenmesi vakalarıyla karşılaştıklarını ve birbirine çok fazla benzeyen mantar bulunduğunu, dünyanın en zehirli mantarıyla yenebilen mantarının tıpa tıp aynı olduğunu ve dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

  ‘MANTARLARI UZMANINA GÖSTERİN’

  Yenilebilir ve zehirli mantarları ayırt etmenin oldukça zor olduğunu vutgulayan Prof. Dr. Türkekul, “Arazide bulduğumuz mantarlara dışarıdan baktığımız zaman mantarlar birbirine çok benziyor ama aslında birçok farklılıkları var. Ne yaparsak yapalım tam emin olmadan, özelliklerini bilmeden kesinlikle ve kesinlikle mantarları tüketmeyelim. Dış görünüşüne aldanmayalım. Dış görünüşü yenilebilir olana benzeyen mantarlar, birbirinden farklı olabiliyor. Zehirli mantarları ayırma kriterimiz yok. Emin olacağız. Onu nasıl yapacağız? Bilmediğiniz bir şey üzerinde çalışır ve sonra uzman olursunuz. Mantar da öyledir. Biraz uğraşı gerektiriyor. Her önüne gelen gidip mantar toplamamalıdır. Zehirlenmelerin sebeplerinden bir tanesi de budur. İnsanların mantarı tanıması için çok sayıda araziye çıkıp, bilen birisi ile toplaması gerekiyor Mantarlar birbirine çok benzer, çok benzeyen türler var. Onun için ya uzman biri ile gideceksiniz ya getirdiğiniz zaman uzman birine göstereceksiniz. Kimse kendi başına yememeli” dedi.

  Üniversitede üretilen mantarların kilosu 20 bin liraya kadar çıkıyor

  Üniversitede ölümsüzlük mantarı ürettiler

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ