14.8 C
İstanbul
Çarşamba, Ekim 27, 2021

  Uzmanlar uyarıyor: 10 yıl içinde su krizi yaşayabiliriz

  Türkiye'de son yıllarda sıcaklık rekorları kırılıyor. Bu şekilde devam ettiği müddetçe uzmanlar, 10 yıl içinde su krizi yaşayabileceğimize dikkat çekiyor.

  Konya, Karapınar havzasında bu yılki, buğday hasadında yaşanan ciddi kayıplardan sonra uzmanlardan ‘tarımsal su kıtlığına’ yönelik önemli uyarılar geldi. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Orman Fakültesi’nden Prof. Dr. Doğanay Tolunay, Türkiye İklim Değişikliği Eylem Planı’nın henüz hazırlık aşamasında olduğunu belirtirken, İç Anadolu ve Doğu Anadolu’da 2020 yılından bu yana devam eden kurak döneminin sürdüğüne dikkat çekti.

  Kuraklık

  ”ÇOK CİDDİ SU VE TARIMSAL KURAKLIK KRİZLERİ BİZİ BEKLİYOR”

  Milliyet’ten Mert İnan’a konuşan Prof. Dr. Doğanay Tolunay, iki bölgeye yıllık 350 mm gibi düşük yağış düştüğünü belirtirken, “Sadece yüzde 5’lik yağış kaybı bile tarımsal üretimi sekteye uğratıyor. Konya ve çevresinde buğday verimliliğinde yaşanan düşüş önümüzdeki yıllarda da sürecek. Yeterli yağış olmadığından buğdaylar tane tutamadı. Önümüzde çok ciddi su ve tarımsal kuraklık krizleri bizi bekliyor” dedi.

  Öte yandan en büyük sorunlardan birinin akarsu yataklarında kirlilik olduğunu vurgulayan Tolunay, ”Ergene, Büyük Menderes, Sakarya, Kızılırmak gibi neredeyse tüm su kaynakları belli oranlarda kirlenmiş durumda. Çiftçiler son yıllarda yeraltı suyuna sarıldılar ancak yeraltı su kaynakları da günden güne tükeniyor. 20 metre derinden su çekerken, 200 metreden su çekilen yerler var. Türkiye, su ve kuraklık konusunda acil seferberlik ilan ederek önlemleri hayata geçirmeli. Yeraltı su kaynaklarının hoyrat kullanımının önüne geçilmezse ülke olarak en büyük krizi yaşarız” ifadelerini kullandı.

  SU KRİZİ KAPIDA

  TEMA Vakfı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Su zengini olmadığımız halde, zengini bir ülkeymişiz gibi yaşıyoruz. İklim modellemelerinde Karadeniz ve kısmen Toroslar dışında kalan topraklarının yüzde 60’ında yıllık su açığı yaşanıyor. Türkiye’deki mevcut su politikaları devam ettiği sürece, önümüzdeki 10 yıllık süreçte ciddi su krizi yaşayacağımız aşikar”

  “TEDBİR ALMALIYIZ”

  İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Şaylan ise ”Her yıl sadece çölleşme ve kuraklık nedeniyle 12 milyon hektar arazi kaybediyoruz. Çölleşme ve kuraklık, günümüzde daha fazla dikkat gerektiren bir konu. Ülkemizdeki tahıl tarımının büyük kısmı yağışın miktar ve zamansal dağılımına göre yapılıyor. Sürekli yeraltından takviye su çekiyoruz. Ancak yağışlar azaldığında, yeraltı su kaynakları da beslenemez. İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu yaşanan kuraklık sorununa gerekli tedbirler alınmaz, kuru tarım dediğimiz yöntemler masaya yatırılmazsa su kıtlığı bir gün kapıyı çalabilir. Soruna uzun dönemli bakmak lazım. Problem çok boyutlu” değerlendirmesinde bulundu.

  Müsilajın sebebi o raporda ortaya çıktı!

  Prof. Dr. Sevinç Asilhan : İstanbul’un meteorolojik bütün özellikleri değişecek

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ