23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Türkiye’nin 5. çift kol nakli başarıyla gerçekleşti

  Türkiye'nin 5. çift kol naklini yapan ekibin başında yer alan Prof. Dr. Ömer Özkan, zorlu fakat başarılı bir ameliyat gerçekleştirdiklerini söyledi.

  Türkiye’nin 5’inci çift kol naklini Yavuz Ayılmazdır’a (34) yapan ekibin başında yer alan Prof. Dr. Ömer Özkan, “Zorlu fakat başarılı geçen ameliyat sonrası hastamız, yoğun bakımda izlenmektedir. Şu an genel durumu iyi” dedi.

  Daha önce yüz ve rahim nakli gibi ilklere imza atan Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi bu kez de Türkiye’nin 5. kol naklini yapmanın gururunu yaşıyor. Antalya’da geçirdiği beyin kanamasının ardından Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılan, evli ve 1 çocuk babası polis memuru Sami Şahin’in beyin ölümü gerçekleşince ailesi, organlarını bağışlama kararı aldı. Sami Şahin’in kalbi ve karaciğeri, AÜ Hastanesi’nde bekleyen hastalara nakledilirken, akciğeri Ankara Şehir Hastanesi’ne, böbreği de İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gönderildi. Korneaları da AÜ Hastanesi’nde 2 hastaya nakledildi.

  Kol nakli

  İLK KOL 7 SAATTE NAKLEDİLDİ

  Sami Şahin’in kollarının nakil için uygun olduğu belirlenen 9 yaşındayken dinamit patlaması sonucu ellerini bilek hizasından kaybeden Yavuz Ayılmazdır ile irtibata geçilerek nakil planlaması yapıldı. 28 Haziran’da Antalya Akdeniz Üniversitesi’ne davet edilen Ayılmazdır’ın son tetkiklerinin yapılmasının ardından Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından ameliyata alındı.

  kol nakli

  14 SAAT SÜRDÜ

  Prof. Dr. Özlenen Özkan, eşi Prof. Dr. Ömer Özkan’ın başkanlık ettiği 30 kişilik ekip, çift kolu Yavuz Ayılmazdır’a 14 saatte nakletti. İlk olarak sağ ardından sol kolun nakledildiği Ayılmazdır, yoğun bakıma alındı.

  ”GENEL SAĞLIK DURUMU İYİ”

  Nakil yapılan hastanın genel sağlık durumuyla ilgili bilgi veren Özkan, “5’inci çift kol naklimiz yaklaşık 14 saat süren operasyonla Yavuz Ayılmazdır’a yapıldı. Hastamız 9 yaşındayken kaza sonrası her 2 elini kaybetmişti. Zorlu fakat başarılı geçen ameliyat sonrası hastamız yoğun bakımda izlenmektedir. Önceki hastalarımız için olan süreç bu hastamız için de geçerlidir. Yakın zamanda olası bir komplikasyon gelişmediği takdirde yoğun bakımdan çıkıp servis takibi planlanmaktadır. Şu an genel durum iyi, bulguları stabildir” diye konuştu.

  Türkiye’de bir üniversitede daha yüz nakli yapılacak

  İlik nakli tedavisinde bölgede bir ilk olacak

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ