11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Türkiye tütün ve tuz tüketimini yüzde 30 azaltsa, 2017’de 20 bin ölüm önlenebilirdi

  Dünya Sağlık Örgütü uzmanlarına göre, Türkiye tütün ve tuz tüketimini yüzde 30 azaltsa, 2017'de 20 bin ölüm önlenebilirdi.

  DSÖ Avrupa birimi uzmanlarının hazırladığı ve Türkiye’de 2017-2025 yılları için uygulamaya alınan Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar (BOH) eylem planının olası sonuçlarının analiz edildiği makale, bilim dergisi Lancet’ta yayımlandı. Uzmanlara göre, Türkiye tütün ve tuz tüketimini %30 azaltsa, 2017’de 20 bin ölüm engellenebilirdi.

  Ölümlerin %89’u BOH kaynaklı

  BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Dünya Sağlık Örgütü’nün raporunda yer alan bilgilere göre BOH’ların oluşturduğu yük küresel olarak yükseliş gösteriyor. Dünya geneline bakıldığında BOH bağlantılı en çok ölüm DSÖ’nün Avrupa Bölgesi’nde görülüyor. Türkiye’deki ölümlerin de %89’u bu hastalıklara bağlı olarak yaşanıyor. Bu hastalıklardan hayatını kaybedenlerin yaklaşık beşte biri 70 yaşın altındaki vatandaşlar.

  2017-2025 yılları arası eylem planı

  Lancet dergisinde yer alan makalede, Türkiye’de nüfusun yaşlanmaya başlamasıyla, bu hastalıkların ekonomik ve sosyal külfetini hafifletmek için hükümetin 2017-2025 yıllarını içine alan bir eylem planı hazırladığı belirtildi.

  Türkiye için öncelikli 4 risk faktörü

  Hazırlanan eylem planında kronik solumum hastalıkları, kalp damar rahatsızlıkları, diyabet ve kanserde; alkol, tütün, hareketsizlik ve beslenme 4 ana risk faktörü olarak gösteriliyor. Dünyada da ölümlerin %80’ine bu hastalıklar neden oluyor.

  Tütün ve tuz tüketimi yüzde 30 azalsa

  DSÖ uzmanlarının incelemesinde Türkiye’nin tuz ve tütün tüketimini %30, hareketsizliği de %10 oranında azaltma hedefinin olası etkilerine yer verildi. 2017 yılındaki verileri analiz eden uzmanlara göre eylem planındaki hedeflere ulaşılabilseydi sadece o yıl 20 bin 281 ölüm önlenebilirdi.

  Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Direktörü Özel Danışmanı Dr. Joao Breda, konuya dair yaptığı açıklamada, WHO/Avrupa’nın bulgulara dayalı bu yaklaşımının yalnızca Türkiye’nin BOH’la ilgili eylem planının potansiyel etkilerini değerlendirmediğini, bu yaklaşımın, her yıl daha çok hayat kurtarmak için kendilerine en etkili tedbirleri bulma konusunda yardımcı olabileceğini belirtti.

   

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ