13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Tüp bebekte bütüncül tedavi başarıyı artırıyor

  Tüp bebek tedavisinde birçok uzmanlık dalı ile birlikte sürdürülen multidisipliner tedavinin başarı oranlarını artırdığına dikkat çeken Doç. Dr. Funda Göde, “Psikiyatr, psikolog, fizyoterapist ve diyetisyenlerden oluşan kadromuzla birlikte, çiftlerimizi gebeliğe tam hazır hale getiriyoruz" dedi.

  Uzmanlar, tüp bebek tedavisinde farklı uzmanlık dalları ile eş zamanlı sürdürülen bütüncül tedavinin başarı oranlarını artırdığına işaret ediyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nden Doç. Dr. Funda Göde, tüp bebek tedavisinde uyguladığımız multidisipliner tedavi ile anne-baba adaylarının psikolojik ve fiziksel  durumlarını gözden geçirdiklerini kaydetti. Psikolog, psikiyatr, diyetisyen ve  fizyoterapistlerden oluşan kadro ile çiftleri gebeliğe tam hazır hale getirdiklerini ifade etti.

  Anne ve baba olma isteği ile gelen çiftlerin ilk olarak detaylı bir biçimde hikayelerini öğrendiklerini dile getiren Doç. Dr. Göde, uzmanların çiftlerin farklı bir hastalıkları olup olmadığını, kilo durumlarını, günlük fiziksel aktivitelerinin nasıl olduğunu, stres durumlarını ve alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklarını toplu şekilde değerlendirdiğini belirtti. Buradaki amacın çiftlerin yaşam kalitesini artıran bir tedavi şekli sunmak olduğunu kaydetti.

  Dünyadaki güncel yaklaşım bütüncül tedavi

  Dünya genelindeki güncel yaklaşımın da bütüncül tedavi şekli olduğu belirten Doç. Dr. Göde, merkeze başvuran çiftlerde, kısırlığa yol açabilecek, hayatlarında bulunan çok basit değişikliklerle çözülebilecek etkenleri tespit ettiklerini aktardı.

  Örneğin kişilerin insülin dirençleri ve ciddi oranda kilo problemleri olduğu durumlarda bunları tespit ederek tedavisini gerçekleştirdiklerini söyleyen Doç. Dr. Göde, kilosu ve insülin direnci olan bir kadında çok hafif seviyede günlük egzersiz yapmanın bile başarıyı olumlu yönde etkileyebildiğine dikkat çekti. Bu yüzden çiftlerde bütüncül yaklaşım derken, süreci tüm hayati aktivitelerini düzelten psikolojik ve fiziksel destekle birlikte değerlendirildiğini aktardı.

  Egzersiz, yumurta ve sperm kalitesini yükseltiyor

  Çiftlerin bilincinde olmadan uyguladıkları hatalı beslenme alışkanlıklarının gebeliği olumsuz yönde etkilediğini dile getiren Doç. Dr. Göde, diyetisyenlerle birlikte çiftlerin beslenme alışkanlıklarını değiştirdiklerini belirtti. Günlük fiziksel egzersizin de tedavide ciddi bir yere sahip olduğunu ifade eden Doç. Dr. Göde, egzersizin kan akımını artıran bir durum olduğunu aktardı.

  Günlük egzersizin yeterli olduğu durumlarda ise obezite ile karşılaşıldığına dikkat çeken Doç. Dr. Göde, obezitenin yumurta ve sperm kalitesini oldukça düşürdüğünü kaydetti. Özellikle obezite problemi olan çiftlerde diyet ve egzersizin, yumurta hücrelerinin ve sperm kalitesini olumlu etkilediğini söyledi.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ