11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  “Tüp bebek başarısında anne adayının hayat kalitesi ve düzeni önem taşıyor”

  Tüp bebek başarısını artırmak için anne adayının hayat kalitesinin önem taşıdığını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Algül Anıl Yılanlıoğlu, “Tüp bebek sürecinde başarıyı etkileyen en önemli faktör annenin yaşıdır” dedi.

  Medicana Avcılar Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Algül Anıl Yılanlıoğlu, 35 yaş altındaki kadınlarda bir senelik korunmasız ilişki, 35 yaş sonrasında ise 6 aylık korunmasız ilişki, 40 yaş sonrasındaki kadınlarda da 3 aylık bir deneme sürecinin ardından bebek olmuyorsa çiftlerin bir tüp bebek merkezine başvurarak tedavi sürecine başlamalarını tavsiye ettiklerini söyledi.

  Anne adayının hayat kalitesi önemli bir faktör

  Dr. Yılanlıoğlu, tüp bebek tedavisinde başarıyı arttırmak için ilk olarak anne adayının hayat düzeni ve kalitesini sağlamanın önem taşıdığını belirtti.

  Tüp bebekte başarı sağlanabilmesi için düzenli beslenme, düzenli uyku, düzenli spor, kahve, çay ve alkolsüz, sigarasız  hayat aşılanmalı diyen Yılanlıoğlu, anne adayının 2. sırada stresten uzak bir hayat tarzı edinmesi gerektiğini belirtti.

  Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen en önemli faktörün anne yaşı olduğunu altını çizen uzman isim, annenin yaşı ilerledikçe doğuştan olan oosit kalitesi ve sayısının azaldığına dikkat çekti. 30’ku yaşlarında bir kadının tüp bebek başarısının %60’larda iken, 40’lı yaşlarda bu oranın %20’lere düştüğünü belirten Yılanlıoğlu, tüp bebek için beklenen ve bebek sahibi olmak için denenen zamanın da önemli olduğunu kaydetti.

  2 yıl bebek sahibi olamamış bir çift ile 10 yıl bebek sahibi olamamış çiftin tüp bebekteki başarı oranının da farklı olduğunu aktaran Yılanlıoğlu, aynı zamanda annede çikolata kisti adı verilen endometriozis varlığının da tüp bebek başarısını olumsuz etkilediğini kaydetti.

  Endometriozis cerrahisinin over rezervini düşürdüğünü ve varlığı gerçekleşen embrionun rahme tutunmasını engelleyebildiğini de belirten Yılanlıoğlu, baba adayının spermlerinde hareketlilik, sayı ve morfoloji adı verilen yapısal sorunların bulunmasının da da tüp bebek tedavisini olumsuz etkilediğini ifade etti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ