0.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 24, 2022

  TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal yerli aşı için tarih verdi

  Covid 19'a karşı aşı çalışmaları sürerken, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal yerli aşı kullanımıyla ilgili tarih verdi.  Mandal, Ağustos ayında Faz 3 çalışmalarına başlanması planlanan aşının Kasım ayında kullanımda olmasını hedeflediklerini belirtti.

  TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye’de koronavirüse karşı yürütülen aşı çalışmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Her şey planlanmış şekilde ilerlerse, kasım aralık aylarında acil kullanım izni verildiği takdirde ülkemizin kendi milli ve yerli aşısını kullanır hale getirmiş olacağız” diye konuştu.

  Türkiye Covid-19 Platformu tarafından, TÜBİTAK’ta virüse karşı yerli aşı üzerine çalışmaları sürüyor. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, sürdürülen aşı çalışmalarıyla ilgili aktardığı bilgide, virüse karşı 7 aşı çalışmasının devam ettiğini, 436 araştırmacı ile 49 farklı kuruluşun güçlerini birleştirdiğini belirtti.

  TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal
  TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal

  VUHAN VE İNGİLİZ VARYANTINA KARŞI ÇALIŞILACAK

  VLP aşısının kasım ayına kadar kullanıma hazır olmasının beklendiğini ifade eden Prof. Dr. Mandal, VLP’de varyasyonlara karşı aşı çalışması yaptıklarını, İngiliz varyantına karşı aşı geliştirildiğini kaydederek, “Faz- 2 çalışmasında hem orijinal Vuhan virüsü ile hem de İngiliz varyantı ile beraber çalışılacak. Dolayısıyla ülkemizde kullanılan aşılardan birinde, İngiliz varyantına göre geliştirilmiş aşı da eş zamanlı olarak Faz- 2’de kullanılmış olacak. 480 gönüllü var, gönüllülerimize teşekkürler, sağ olsunlar. Kasım- aralık aylarında her şey planlanmış şekilde ilerlerse, acil kullanım izni verildiği takdirde ülkemizin kendi milli ve yerli aşısını kullanır hale getirmiş olacağız” şeklinde konuştu.

  İki aşı adayımnın daha olduğunu belirten Prof. Dr. Mandal, “Bunlardan biri yenilikçi inaktif aşı adayı, o da şu an Faz- 1 çalışmalarını tamamlamak üzere. Diğeri de vektör tabanlı, adenovirüs tabanlı virüs aşımız. O da Faz- 1 çalışmalarına başlama aşamasında.”

  TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal yerli aşı için tarih verdi
  TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal yerli aşı için tarih verdi

  İLKİNİ BİZİM YAPIYOR OLMAMIZIN KRİTİK BİR ÖNEMİ VAR

  Prof. Dr. Hasan Mandal, Mart 2020 sonu itibarıyla Türkiye’deki aşı ve ilaç çalışmalarında yetkinlikleri bir araya getirdiklerini ve Covid -19 Türkiye Platformu altında çalışma başlattıklarını hatırlatarak şunları söyledi: “Yoksa bu kadar kısa sürede aşı çalışmalarının hücreden klinik aşamaya gelmesi, Faz- 2 aşamasına gelmesi çok güçtü. 7 aşı çalışmasından 3’ünde Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank ve benim de gönüllü olarak yer aldığımız, virüs benzeri parçacıklar (VLP) aşımızda Faz- 1 çalışmaları tamamlandı. Şu an elde edilen tüm sonuçların son tetkikleri yapılıyor ve Sağlık Bakanlığımızın ilgili kuruluşuna Faz- 2 için başvuru bu ayın hafta sonu itibarıyla gerçekleşmiş olacak. Planımız yine 10 Haziran tarihi itibari ile Faz- 2 çalışmasına başlamak. VLP aşısı dünyada oldukça yenilikçi bir aşı türü. Dünyada sadece 4 tane araştırma çalışması var. Daha hiçbiri kullanıma dönüşmedi. Bizim ilk yapıyor olmamızın çok kritik bir önemi var. Hedefimiz ağustos ayında Faz 3’e başlanılması” diye konuştu.

  TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal yerli aşı için tarih verdi
  TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal yerli aşı için tarih verdi

  TÜRKİYE’NİN AŞI ÇALIŞMALARINDA MERKEZ OLMASINI HEDEFLİYORUZ

  Dünyada onaylanan ilk koronavirüs aşısını geliştiren Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ile sadece pandemi sürecine yönelik değil, farklı konulardaki aşı araştırmalarıyla ilgili de görüşmeyi sürdürdüklerini belirten Prof. Dr. Hasan Mandal sözlerini şöyle tamamladı: “Uğur Hocamızla Nisan 2020 yılından beri iletişim halindeyiz. Uğur Hocamızın yetkinlik alanı kanser aşıları, o konuyla ilgili de görüşüyoruz. Çok kıymetli bilim insanlarımız var, kendilerine teşekkür ederiz. Türkiye aşı ithal edecek bir ülke değil, aşıyı geliştiren, üreten ve dünyaya sunan bir ülke haline gelecek. Pandemide daha yönetebilir bir durumdayız. Farklı ihtiyaçlara yönelik aşı çalışmalarında da Türkiye’nin merkez bir ülke olması hedefindeyiz. Bu kapsamda da Uğur Hocamızla geleceğe yönelik çalışacağız. Araştırma temelli görüşmelerimiz devam ediyor.”

  Bilim insanlarından sarsıcı iddia: Covid-19 laboratuvar ortamında gerçekleştirildi

  2 bin çocuk incelendi: Çocuklar, koronavirüs mutasyonlarının anahtar taşıyıcısı olabilir

  Temaslı Takibi Rehberi’nde güncelleme: Karantina süreleri uzatıldı

  İngiliz ve Hint varyantının karışımı yeni bir koronavirüs çeşidi tespit edildi

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ