26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Sağlık Çalışanlarının Anısına “Şükran Sergisi” düzenleniyor!

  Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu, fotoğraf sanatçılarını pandemi sürecinde yitirilen tüm sağlık çalışanlarının aziz anısına düzenleyeceği fotoğraf sergisine katılmaya davet ediyor.

  Sağlık Çalışanlarının Aziz Anısına Şükran Sergisi

  Pandemi, dünyanın her yerinde ve her kesimden kişinin hayatına mal olmaya devam ediyor. Alınan önlemler ve yapılan çalışmalar, her ne kadar hızla devam etse de henüz koronavirüs kaynaklı can kayıplarının tamamen önüne geçemiyor.

  Sağlık çalışanları pandemi döneminde belki de meslek hayatlarının en yoğun ve en zor günlerini geçirmekle birlikte, virüs kaynaklı ölümlerin en sık görüldüğü meslek grubu içinde yer alıyor.

  Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) yürütücülüğünde Türk Tabipleri Birliği, Türk Eczacıları Birliği, Türk Diş Hekimleri Birliği, Türk Hemşireler Derneği ve Türk Veteriner Hekimleri Birliği destekleri ile organize edilen “Şükran Sergisi”sergisi, 2020 ve 2021 yıllarında yitirilen ve ne yazık ki sayıları üç yüzü geçen tüm sağlık çalışanlarının aziz anısı için hazırlanıyor.

  Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu internet sitesinde yayınladığı bildiride  ile fotoğraf sanatı vasıtasıyla yaşanan pandemi döneminin kayıt altına alınması ve gelecek nesillere görsel bellek olarak aktarılmasının amaçlandığı belirtildi.

  Ayrıca, serginin bu zor süreçte toplumun sağlığı için canı pahasına emek veren doktorundan sağlık memuruna, hemşiresinden ambulans şoförüne, eczacısından veteriner hekimine kadar tüm sağlık çalışanlarına bir saygı duruşu, vefa ve şükran borcu olarak düzenlenmekte olduğu açıklamasında bulundu.

  Sergiye kimler katılabilir?

  Sergi, 18 yaş üstü ve geçerli TC kimlik numarası taşıyan tüm fotoğraf sanatçılarına açık olup, katılımda dernek üyeliği aranmamaktadır.
  Sergiye, Sergi Küratörü ve Seçici Kurul üyeleri ve birinci derece akrabaları hariç herkes katılabilir. (TFSF Yönetim Kurulunda görev alanlar ve TFSF Yarışma Temsilciliği yapanlarda katılabilir.)
  TFSF tarafından hakkında kısıtlama kararı verilenler (kısıtlama sürelerinin bitim tarihi serginin son katılım tarihinden sonra olanlar) katılamaz.

  Serginin ana kuralları

  Kamuya duyurulan bu sergi bir fotoğraf yarışması değildir ve katılım ücretsizdir.

  Serginin konusu “Pandemi Zamanı Görüntüleri” dir. Bu kapsamda Pandemi döneminde ülkemizde yaşanan günlük hayat, toplumun yaşadığı sıkıntılar, sağlık çalışanlarının çabaları, hasta ve yakınlarının durumu gibi tespit edebilecek konular öncelik taşımaktadır.
  Tüm tekniklerde katılım serbesttir. (monokrom, renkli, uzun pozlama, kolaj manipülasyon, vb istenilen teknik kullanılabilir.)

  Sergiye 3 MB geçmeyecek şekilde dijital olarak renkli veya siyah-beyaz fotoğraflarla katılım sağlanabilir. Sergi için gerekirse fotoğrafın orijinal dosyası katılımcıdan istenebilir.

  Bir kişi, kendisine ait en fazla 5 (beş) fotoğrafla seçmelere katılabilir.

  Bir kişi en fazla 3 (üç) fotoğraf sergiye katılabilecek.

  Seçilecek eser sayısında bir sınır bulunmamakla birlikte, seçici kurul kararı esas alınacaktır.

  Sergiye fotoğrafı seçilen kişilere TFSF tarafından, seçilen fotoğrafının da bulunduğu özel tasarım katılım belgesi verilecek.

  Sergiye gönderilecek fotoğraf katılımcıya ait olmalıdır. Ayrıca kolaj gibi tekniklerde kullanılacak olan fotoğraflarda katılımcıya ait olmalı ya da gerekli izinlerin alınmış olması sağlanmalıdır.

  Sergiye daha önce bir fotoğraf yarışmasında ödül ya da sergileme almış fotoğrafların gönderilmesinde bir engel yoktur.

  Sergiye katılmak; seçilen fotoğraflardan TFSF’nin planladığı uluslararası ve ulusal  etkinliklerde ve sanal mecra sunumlarında katılımcının ismi verilerek yapılan seçkilerde kullanılmasına izin verilmesi anlamına gelir.

  Seçilen fotoğraflardan oluşan sergi “TFSF SANAL GALERİ”sinde (https://tfsfsanalgaleri.org/) 14 Mart Tıp Bayramında izlenmeye açılacaktır.

  Başvuru ve katılım nasıl olacak?

  Sergiye katılım, https://tfsfonayliyarismalar.org/ web sitesi üzerinden yapılacaktır. Katılımcılar, üyelik girişi yaptıktan sonra sergi için oluşturulan alana, gerekli teknik şartlar sağlandıktan sonra fotoğraflarını yükleyebilir. Katılım, sergi koşullarının kabulü anlamına gelmektedir.

  Son katılım tarihi ne zaman?

  Sergiye katılması istenen fotoğraflar en son 05 Mart 2021 saat 23:00’a kadar siteye yüklenmelidir.

  Sergileme nerede olacak?

  Sergi çevrimiçi olarak “TFSF SANAL GALERİ” sinde (https://tfsfsanalgaleri.org/) açılacaktır.
  Sergileme ve sunum gibi gösterimlerde fotoğraflar, katılımcının soyadına göre alfabetik sırada yapılacaktır.

  Sergiye fotoğrafları seçilen kişilerden kısa özgeçmişi ve portre fotoğrafı  sergi öncesi istenecektir. Sergileme ve sunum gibi düzenlemelerde fotoğraflar, katılımcının soyadına göre alfabetik sırada yapılacaktır.

  Yarışma hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ