14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  Teşrik tekbirleri ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor? Teşrik tekbiri ne zaman getirilir?

  Teşrik tekbirleri, her Kurban Bayramı olduğu gibi bu yıl da gündeme gelen konular arasında kendine yer buldu.

  Kurban Bayramı’na has bir dini ritüel olan teşrik tekbirlerinin, ne zaman ve nasıl getirileceği pek çok vatandaş tarafından merakla sorgulanıyor. Peki, teşrik tekbirleri ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor? Teşrik tekbiri ne zaman getirilir?

  ”Allahü ekber, Allahü ekber. La ilahe illallahü vallahü ekber. Allahü ekber ve lillahil-hamd" şeklinde okunan teşrik tekbiri, Kurban Bayramı’nın merak edilenleri arasında yer alıyor. İşte, ”Teşrik tekbiri ne zaman getirilir?” sorusunun yanıtı…

  TEŞRİK TEKBİRLERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR VE NE ZAMAN BİTİYOR?

  Hz. Peygamberin (s.a.s.), kurban bayramının arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da dâhil olmak üzere farzlardan sonra teşrik tekbirleri getirdiğine dair rivayetler vardır.

  Buna göre Hanefîlerde tercih edilen görüşe göre arefe günü sabah namazından bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar 23 vakit, her farzın ardından teşrik tekbiri getirmek, kadın erkek her Müslümana vaciptir. Teşrik günlerinde kazaya kalan namaz aynı günlerde kaza edilirken teşrik tekbirleri de getirilir. Teşrik günleri çıktıktan sonra kaza edilmeleri hâlinde ise tekbir getirilmez. Namaz kaza edilmedikçe tekbirler kaza edilmez. Şâfiî mezhebine göre ise teşrik tekbirleri sünnettir.

  AREFE NE DEMEK?

  Arefe bir dinî bayramdan önceki günün ismidir. Arife günü aslen hicrî kâmerî Zilhicce ayının 9. günüdür ve bu gün Kurban Bayramı’ndan önceki, terviye gününden sonraki gündür. Ancak zamanla Ramazan Bayramı için de kullanılmaya başlanmıştır.

  Arife sözcüğü en geç 1400’lü yıllarda Arapça ”arafat” (irfan, bilme) sözcüğünden Türkçeye geçmiştir. Muhtemelen ”geleceği haber verme” anlamındaki irafat sözcüğünden gelir. Arapça orijinalinin etkisiyle Türkçede arefe şeklinde kullanımına da rastlanır. Sözcük ”Arefe” haliyle Türkçede kadın ismi olarak da kullanılır.

  Arife sözcüğünün Türkçede ”herhangi bir şeyden önceki gün” anlamında kullanımına ise ilk kez 1945 yılına denk gelir.

  ZİLHİCCE AYININ FAZİLETİ NEDİR?

  Kurban Bayramı’nın bulunduğu aya zilhicce denir. Zilhicce ayının ilk on gününde yapılan ibadetlerin kıymeti çoktur. Bir Hadiste şöyle buyrulur;

  Zilhiccenin ilk günlerinde tutulan oruç, bir yıl oruç tutmaya bedeldir. Bir gecesini ihya etmek de Kadir Gecesi’ni ihya etmek gibidir.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ