26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Tatilde kulak sağlığına dikkat!

  May İşitme Cihazları Eğitim Sorumlusu Odyolog Seda Başkurt, kulak sağlığıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

  Yaz aylarıyla birlikte hazuda ya da denizde kulağa kaçan suyun kulakta bakteri, virüs ve mantar oluşturarak enfeksiyonlara sebep olabileceğini belirten Başkurt, kulakta ağrı, ödem veya akıntının ortaya çıkabileceğine dikkat çekti.

  ”KULAK HİJYENİNE DİKKAT EDİLMELİ”

  May İşitme Cihazları Eğitim Sorumlusu Odyolog Seda Başkurt, “Özellikle kulak zarı delik olan kişilerin sağlıklı kulak zarına sahip bireylere göre kulaklarının hijyenine ve kulaklarına su kaçırmamaya daha fazla özen göstermeleri gerekir. Dış kulak yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak kulakta ağrı, ödem veya akıntı ortaya çıkabilir. Kulak zarı delik olan bireylerde enfeksiyon yayılımı daha kolay ve ileriye gideceği için daha riskli olup kulaklarına duş, havuz veya denize girerken su kaçırmamaya daha fazla özen göstermesi gerekir. Dış kulak yolu enfeksiyonunun nedenlerine bakıldığında havuz suyunun dış kulağa kaçması, pamuklu çubuklarla kulak kirini temizlenmesi, diyabet hastalığı gibi bağışıklık sisteminin zayıfladığı hastalıklarda ve işitme cihazı gibi dış kulak yolu ile teması bulunan aletlerin hijyenine özen gösterilmediğinde ortaya çıkabilmektedir.” dedi.

  ÇOCUKLARDA VE ŞEKER HASTALARINDA RİSK DAHA FAZLA

  Çocuklarda ve şeker hastalarında enfeksiyon riskinin daha fazla görüldüğünü söyleyen Başkurt, şeker hastalığı olan bireylerde bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla birlikte enfeksiyon riskinin arttığını, sıklıkla kulakta ağrı ile ortaya çıktığını ve ödem sonrası kulakta akıntı da meydana getirebileceğini belirtti.

  Havuzların kalabalık olması ve klorlu su yapısı ile kulak sağlığını tehliye attığını belirten Odyolog Seda Başkurt, ”duş, havuz veya deniz sonrası kulağa su kaçması durumunda kuru havlu veya peçete ile kulak kepçesi temizlenmeli ve dış kulak girişi iyice kurulanmalı” uyarısında bulundu.

  ”SAKIZ ÇİĞNEYEREK VE ŞEKER EMEREK KULAKTAKİ BASINÇ DENGESİ SAĞLANABİLİR”

  Seda Başkurt ayrıca, uçakla seyahat edenler için, sakız çiğneme, şeker emme gibi östaki borusunu açmaya çalışarak basınç dengesinin sağlanabileceğini söyledi. Öte yandan şiddeti dalış sonrası kulak zarı delinmelerinin söz konusu olabileceğini belirten Başkurt, dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

  ”KULAĞINIZDA AĞRI HİSSEDERSENİZ MUTLAKA HEKİME BAŞVURUN”

  Tatil döneminde karşılaşılan rahatsızlıklarla ilgili alınacak tedbirleri de sıralayan Odyolog Seda Başkurt, “Denize veya havuza girdikten sonra kulağınızda bir ağrı hissettiyseniz kulak burun boğaz doktoruna gitmeyi ihmal etmeyiniz. Kulak burun boğaz doktorunun dış kulak yolunuzu temizlemesiyle tedaviye başlanabilir. Enfeksiyonun ilerlemesine göre tedavi yöntemi değişkenlik göstermekle beraber ödem giderici damlalar, ağrı kesiciler ve antibiyotikler uygulanmaktadır. Tedavi sürecinde iyileşene kadar havuz ve denize girmeye ara verilir, duş alma esnasında özel kulak tıkacı ile veya vazelinli pamuk ile kulak tıkanarak kulağa su kaçması önlenir” diyerek sözlerini noktaladı.

  Çocuğunuz yılda dörtten fazla kulak iltihabı geçiriyorsa dikkat

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ