20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Sputnik V aşısı nedir? Sputnik V aşısının yan etkisi var mı?

  Uzunca bir süredir hayatımızı meşgul eden koronavirüs salgınından dolayı vatandaşlar şimdi de aşı ile ilgili bazı soruları merak ediyor. Sputnik V aşısı nedir? Sputnik V aşısı yan etkileri nelerdir? Sputnik V aşısı koruma oranı ve özellikleri nelerdir? gibi sorular sıkça merak edilenler arasında.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca daha önce yaptığı açıklamada “Çok yakında Sputnik V aşısının da devreye gireceğini belirtmek isterim” demişti. Bu sabah itibariyle de Sputnik V aşısının ilk partisi Türkiye’ye geldi.

  Peki Sputnik V aşısı koruma oranı ve özellikleri nelerdir? Sputnik V aşısı yan etkileri nelerdir?

  SPUTNİK V AŞISININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

  Bu sabah ilk partisi gelen aşıların ardından gözler Sputnik V aşısına çevrildi.

  Uzmanlar, Rusya Gamaleya Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen Sputnik V aşısının adenovirüs (Viral Vektör) kaynaklı bir aşı olduğuna dikkat çekiyor.

  SPUTNİK V AŞISININ ETKİNLİK ORANI YÜZDE KAÇ?

  Rusya’nın geliştirdiği Sputnik V aşısının etkinlik oranı da diğer aşılar gibi oldukça yüksek. Son verilere göre Sputnik V aşısının etkinlik oranı yüzde 97,6 olarak açıklandı.

  Rus Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsünün geliştirdiği “Sputnik V aşısı” 3,8 milyon kişiden elde edilen veriler incelendi.

  Geliştirici ekibin lideri Denis Logunov, aşının etkinlik oranının yüzde 97,6 olarak tespit edildiği müjdesini verdi.

  Bu yılın başlarında The Lancet dergisi, “Sputnik V aşısının etkinlik oranının yüzde 91,6 olduğunu bildirmişti.

  SPUTNİK V AŞISI NASIL UYGULANIYOR?

  Koronavirüse karşı tescil edilen ilk aşı olma özelliği taşıyan Sputnik V aşısı adenovirüs (Viral Vektör) kaynaklı bir aşı.

  Viral Vektör (Adenovirüs) aşılarında, grip benzeri hastalık yapan bir virüsün (adenovirüs) genetik müdahale sonrası Corona virüs proteini ile desteklenerek insanda bağışıklık oluşturması amaçlanırken aşıların içindeki mikroorganizmalar canlı olmakla birlikte, güçsüzleştirildiklerinden dolayı insanlarda hastalık yapmıyor.

  2-8 santigrat derece sıcaklıklar arasında muhafaza edilmesi gereken Sputnik V adenovirüs (Viral Vektör) aşısı iki doz olarak uygulanıyor.

  Rus aşısıs Sputnik V’nin ilk sevkiyatı geldi!

  Rus aşısı Sputnik V hakkında her şey: 10 soru 10 cevap

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ