13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Spor yapıyorum derken sakatlanmayın!

  Vücut geliştirme antrenörü Mesut Ertüzün, “Eğitimcilerin gözetmenliği olmaksızın bilinçsiz yapılan her egzersiz, kas yırtılmalarından kalça yaralanmalarına, kimi zaman da kalıcı hasarlara neden olabilir” uyarısında bulundu.

  Koronavirüsle mücadele kapsamında salgının ilk aylarında önlem amaçlı kapatılan, daha sonra ise mesafeli yaklaşılan spor salonlarının yerini mobil uygulamalar alıyor. Fakat eğitimcilerin gözetmenliği olmaksızın, bilinçsiz yapılan egzersizlerin, kalça yaralanmalarından kas yırtılmalarına kadar ulaşan sakatlanmalar ve bazen de kalıcı hasarlara yol açabileceği belirtildi.

  Spor aktiviteleri de dijital ortama taşındı

  İlk defa 2019 yılı Aralık ayında ortaya çıkan sonrasında ise tüm dünyaya yayılarak 2020 boyunca gerek sosyal hayatın gerekse ekonominin dengelerini kökten değiştiren Covid-19 salgını, küresel ölçekte bir dijitalleşme sürecinin kapılarını açtı. Sadece sektörler değil, günlük yaşam alışkanlıkları da dijital ortamlara taşınırken bunların başında spor faaliyetleri yer aldı.

  Özellikle spor salonlarının Covid-19 önlemleri çerçevesinde kapatılan ilk işletmelerden biri olması, dünya çapında insanları sağlıklı yaşam alışkanlıklarına evlerinde devam etmeye yöneltti. Bu durum, fitness ve sağlığa ilişkin mobil uygulamaların kullanımının da artmasına neden oldu. Visual Capitalist’in yaptığı bir araştırmaya göre fitness ve sağlık  uygulamalarının indirme oranları, dünya genelinde %46 arttı. Buna rağmen pek çok spor salonu online sınıflar açarak fitness eğitimlerine devam etti ve bireysel fitness eğitmenleri online danışmanlıklar vermeye başladı.

  Egzersiz programları kişiye özel hazırlanmalı

  Mevcut durumu değerlendiren vücut geliştirme antrenörü Mesut Ertüzün, gerçek eğitmenler olmadan fitness ve sağlık mobil uygulamaları ile birlikte egzersizlerin, uzun vadede çeşitli sağlık problemlerini beraberinde getireceği konusunda uyardı. Ertüzün, akıllı telefonlara indirilen uygulamaların, kişiye özel fitness programı olarak sunulan programları, genellemeleri baz alarak yaptıklarını belirtti.

  Oysa her insanın beslenme şeklinin, kas ve vücut yapısının, yağ oranının ve hareket kabiliyetinin farklı olduğuna dikkat çeken Ertüzün, haliyle bu tarz programların kişiyi birebir tanıyarak, geçmişteki sağlık problemlerini ve çeşitli tetkiklerini göz önüne alarak hazırlanması gerektiğini vurguladı. Aksi takdirde bilinçsizce yapılan her egzersizin, kalça yaralanmalarından kas yırtılmalarına kadar, kimi durumlarda kalıcı dahi olabilecek hasarlar bırakabileceği uyarısında bulunan uzman isim başka bir deyişle mobil uygulamaların, alanında uzman fitness eğitmenlerinin yerini tutamayacağını belirtti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ