11.6 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

  Şimdiye kadarki en tehlikeli Covid 19 virüsü tespit edildi

  Kaliforniya'da Kovid-19'un daha tehlikeli yeni bir türünün bulunduğu iddia edildi.

  ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) daha bulaşıcı ve tehlikeli bir türünün saptandığı iddia edildi.

  Kaliforniya San Francisco Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren bilim insanlarının yaptığı yeni bir araştırmada, Kovid-19’un daha fazla bulaşıcı ve daha şiddetli hasta edici yeni bir varyantının bulunduğu ifade edildi.

  Araştırmayı yürüten ekip, 1 Eylül 2020 ile 29 Ocak 2021 tarihleri arasında eyaletin 44 bölgesinden 2 bin 172 test örneği üzerinde inceleme yaptı. İncelemenin sonucunda Kovid-19’un yeni türüne rastladıkları kaydedilirken, “B.1.427/B.1.429” veya “20C/L452R” adı verilen yeni türün Güney Amerika ve İngiltere’de ilk kez ortaya çıkan Kovid-19 varyantlarından farklı bir mutasyon modeli sergilediğine vurgu yapıldı.

  Araştırmanın yazarlarından Kaliforniya San Francisco Üniversitesi Laboratuvar Tıbbi Profesörü Dr. Charles Chiu, Fox Haber’e yaptığı açıklamada, bulgulardan dolayı endişeli olduğunu belirtti. Chiu, ancak şu an panik yapmadığını ve bunu daha fazla araştırmalarının gerektiğini söyledi.

  San Francisco halk sağlığı yetkilileri tarafından ön incelemesi süren araştırma sonucu ileriki günlerde yayımlanacak.

  Kovid-19 bilgilerini derleyen John Hopkins Üniversitesi verilerine göre, Kaliforniya, 50 bine yaklaşan can kaybı ve 3 milyon 543 binden fazla vaka ile ülkede salgından en fazla etkilenen eyalet konumunda yer alıyor.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ