11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Sigara kullanımı erken, alkol kullanımı geç menopoz nedeni

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Derya Aksu, sigara kullanımının erken menopoza, alkol kullanımının ise geç menopoza neden olduğunu söyledi.

  Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Op. Dr. Derya Aksu, kadınlarda ortalama menopoz yaşının 50 olduğunu aktardı. Ayrıca, sigaranın yol açtığı erken menopoza girmenin, saç dökülmesinden kemik erimesine ve psikolojik problemlere kadar pek çok sorunu da beraberinde getirdiğini ifade etti.

  Geç menopoz kanser riski oluşturabilir

  Op. Dr. Aksu, kadınların alkol kullanımının neden olabileceği geç menopozun ise aynı erken menopoz gibi bazı problemler yaratabileceğine dikkat çekti ve menopoza geç girmenin neden olduğu en büyük sorunun yumurtalık ve meme kanseri riski olduğunu ifade etti.

  Menopozun vücuda etkilerini anlatan Aksu, östrojenin azalmasından dolayı ilk iki yıl içinde tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, sıcak basması,  vajende kuruluk, vajende kaşıntı,  cinsel ilişkide ağrı ve kanama, kroner kalp hastalığı riskinin artması, uyku bozuklukları, ateroskleroz (damar kireçlenmesi), LDL (kötü kolestrol) yükselmesi, HDL’nin (iyi kolestrol) azalması, kemik erimesi ve tansiyon hastalıkları görüldüğünü kaydetti.

  Egzersiz son derece önemli

  Menopozda kemik erimesi (osteoporoz) için ilaç tedavileri uygulanabildiğini belirten Op. Dr. Aksu, bunların SERM (Selektif östrojen modulatör), HRT (Hormon replasman tedavisi), kalsiyum vitamin D ve  florid gibi tedaviler olduğunu belirtirken, egzersizin de bu dönemde son derece önemli olduğunu vurguladı.

  Hastalar sıkı takip edilmeli

  HRT’nin lokal ve sistemik uygulanabildiğini kaydeden Op. Dr. Aksu, vajenden, burundan ve ağızdan uygulama şekilleri olduğunu ve hormon tedavisine başlamadan önce mutlaka hekim muayenesi gerektiğini vurguladı. Bu dönemde ihtiyaç halinde, meme ultrasonu, endometrial biopsi, genel kanser taraması, mamografi ve kan tetkikleri de yapıldığını söyleyen uzman isim, hormon replasman tedavisinde karaciğer fonksiyon bozukluğu, pıhtılaşma ve kan yağları yüksek olanların sıkı takip edilmesi gerektiğini kaydetti. Aynı zamanda meme kanseri ve endometrium şüphesi olanlara da dikkatli yaklaşılması gerektiğinin altını çizdi.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ