19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Sanofi Pasteur Türkiye – Birgi Mefar Grup İşbirliği 10. yılını kutluyor

  Sanofi Pasteur Türkiye’nin aşı alanında ilk teknoloji transferi olma özelliğini taşıyan Birgi Mefar Grup işbirliği 10'ıncı yılını kutluyor.

  Sanofi Pasteur Türkiye’nin aşı alanında ülkemizde gerçekleştirilen ilk teknoloji transferi olma özelliğini taşıyan Birgi Mefar Grup iş birliği bu sene 10. yılını kutluyor. Bu işbirliği sayesinde 2011’den bu yana 60 milyon dozun üzerinde aşı üretimi Türkiye’de gerçekleştirildi. Türkiye’de 22 milyon çocuk bu aşılar sayesinde ulusal aşı takviminin kapsamındaki hastalıklardan korundu.

  Sanofi Pasteur Türkiye – Birgi Mefar Grup İşbirliği’nin 10’uncu yıldönümü nedeniyle bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Bu işbirliği kapsamında kaydedilen aşamalar, Sanofi Pasteur Türkiye Levant ve İran Genel Müdürü Karine Labaky ev sahipliğinde ve Birgi Mefar Grup CEO’su Faik Somer ile birlikte kamuoyuna duyuruldu.

  Sanofi Pasteur Türkiye Levant ve İran Genel Müdürü Karine Labaky
  Sanofi Pasteur Türkiye Levant ve İran Genel Müdürü Karine Labaky

  Labaky: Çocuklarımız 10 yıldır Türkiye’de üretilen aşılarlarla korunuyor

  Sanofi Pasteur Türkiye Levant ve İran Genel Müdürü Karine Labaky, öncü çalışmaları ve yatırımları ile Türkiye’de sağlık sektörünün hizmetinde olduklarını belirtti. Birgi Mefar Gruba yapılan teknoloji transferi ile başlayan ve 10 yılı aşkın süredir başarıyla sürdürülen işbirliğinin Ar-Ge’den istihdama, üretimden teknoloji transferine birçok alanda Türkiye’ye katkı sağladığını ifade eden Genel Müdür Karine Labaky, “Türkiye’nin sağlıklı geleceğine yatırım yapma hedefimizle çalışmalarımıza tüm gücümüzle devam ediyoruz. Sanofi Pasteur, Türkiye’de aşı üretimine yatırım yapan ilk şirkettir ve Türkiye bu tür teknoloji transferine sahip ilk Sanofi ülkesidir. Sanofi Pasteur ve Birgi Mefar Grup iş birliği ile 10 yılda 63 milyon doz aşının üretimini Türkiye’de gerçekleştirmiş olmanın gururunu paylaşıyoruz” diye konuştu.

  Sanofi Pasteur’ün bir numaralı önceliğinin halk sağlığını katkıda bulunmak olduğunu kaydeden Karine Labaky şunları söyledi: “Birgi Mefar Grup ile değerli iş birliğimizin 10. yıl dönümünü bu sene Aşılama Haftası öncesinde kutlamayı istedik. Aşı ile önlenebilir bir hastalıktan kimsenin zarar görmediği ya da ölmediği bir dünya yaratmayı amaçlıyoruz. 100 yılı aşkın süredir bu amaca tutkuyla bağlıyız. Bu adanmışlığın sonucu olarak dünya çapında  günde 2,5 milyon dozdan fazla aşı üretiyoruz.”

  Birgi Mefar Grup CEO’su Faik Somer
  Birgi Mefar Grup CEO’su Faik Somer

  Faik Somer: 10 yılda 130 milyon dozdan fazla aşı üretimi gerçekleştirildi

  Birgi Mefar Grup CEO’su Faik Somer, Birgi Mefar Grup olarak Türkiye ve yakın coğrafyanın en yüksek kapasiteli steril ilaç üretim hizmet merkezi olduklarını ve toplum sağlığının korunması için öncü projelere her zaman imza attıklarını belirtti.

  Faik Somer, Sanofi Pasteur ile Türkiye’de gerçekleştirilen ilk aşı teknoloji transferi çalışması ile ilgili olarak şunları anlattı: “Sanofi Pasteur Türkiye – Birgi Mefar Grup iş birliği ile ulusal aşı takvimi kapsamındaki hastalıklara karşı koruma sağlayan çocukluk çağı aşıları Türkiye’de ilk kez üretilmeye başlandı. Aşıların steril ortamda enjektörlere dolum operasyonu Türkiye’ye taşınarak teknoloji transferi gerçekleştirildi. Proje kapsamında 75 kişilik özel bir ekip kuruldu ve Lyon’daki Sanofi Pasteur Üretim Tesisleri’nde eğitim almaları sağlanarak, Türkiye’de ilk kez aşı konusunda uzman bir insan kaynağı kadrosu oluşturuldu. Özellikle aşı konusunda farklı teknoloji transferlerinin de önü açılarak uygulanmaya başlandı. Bu sayede Birgi Mefar Grup üretim tesislerinde, Sanofi Pasteur için ürettiğimiz 63 milyon doz aşının yanı sıra, diğer kurumlar için de aşı üretiminin yolu açıldı. 10 yılda  130 milyon dozdan fazla aşı üretimi gerçekleştirdik.

  Enfeksiyon hastalıklarının çoğundan aşı ile korunulabilinir

  Hacettepe Üniversitesi Aşı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Serhat Ünal ise toplantıda yaptığı konuşmada halk sağlığı açısından aşının önemini vurguladı: Enfeksiyon hastalıklarının çoğunluğu aşı ile korunulabilir hastalıklardır. Aşı üretim sürecinin çok karmaşık bir süreç olması nedeniyle Sanofi Pasteur’ün bu girişimi sayesinde ülkemize önemli teknoloji ve know-how transferinin sağlanması çok önem taşıyor. Türkiye bugün kendi Covid 19 aşısını üretmek üzerine çalışmalara devam ediyor. Bunların sanayi ölçüsünde vatandaşa ulaştırılması çok önemli, Türkiye de bu konuda adımlarını hızla atıyor. Bu noktada Sanofi Pasteur ve Birgi Mefar’ın 10 yıllık ortaklığının hazır altyapısı önemli bir kazanımdır.”

  Ahmet İhsan Erdem: Bu ortaklık bizim için çok anlamlı

  Sanofi Pasteur ve Birgi Mefar Grup ortaklığının 10. yılı vesilesiyle düzenlenen toplantıda yer almaktan memnuniyet duyduğunu belirten T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Ahmet İhsan Erdem, bir yıldır mücadele edilen Covid 19 salgınının sağlık alanında faaliyet gösteren şirketlerin önemini bir kez daha gösterdiğini kaydetti. Aşı endüstrisinin dışa bağımlı olduğumuz bir alan olduğunu söyleyen Ahmet İhsan Erdem “10 yıldır devam eden bu ortaklık bizim için çok anlamlı” dedi.

  İlaç sektörü 40 bine yakın insanımıza istihdam sağlıyor

  Bugün, sağlık sektörümüzün geldiği noktada uluslararası doğrudan yatırımların önemli bir payı olduğunu belirten Ahmet İhsan Erdem, “İlk yıllarda üretim değer zincirinin kısıtlı bir alanında gerçekleşen yatırımlar, Türkiye’nin sunduğu cazip yatırım fırsatları ile seviye atlayarak, modern ve uluslararası standartlarda bir ekosistem oluşmasına sağladı.  Uluslararası yatırımcıların yoğun ilgisinin görüldüğü ilaç sektörü 40 bine yakın insanımıza istihdam sağlıyor ve 12 binin üzerinde ürünü pazara sunuyor. 2017 yılında 1 milyar dolar olan ilaç ihracatımız, 2020 itibarıyla yüzde 80 artışla 1,8 milyar dolara ulaştı ve Türk menşeli ilaçlar 170 ülkeye ihraç edildi. İlaç pazarımız, 2020 yılı itibarıyla, değer olarak 48 milyar liraya, kutu ölçeğinde ise 2,2 milyar adet hacme ulaştı. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi olarak, bizler de, katma değerli ve teknoloji-yoğun yeni yatırımların ekosisteme kazandırılması ve mevcut yatırımların daha sağlıklı işleyebilmesi amacıyla çalışmalar yapıyoruz ve bu resme dâhil oluyoruz” diye konuştu.

  Roche İlaç Türkiye, kanser hastalarına destek olmaya devam ediyor

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ