20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Şahin ve Türeci’nin yeni hedefi kanser aşısısı!

  Koronavirüs salgınına karşı geliştirdikleri aşıyla dünya gündemine oturan Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin yeni hedefi kanser aşısı. Hatırlanacağı üzere Şahin ve Türeci daha önce yeni hedeflerinin kanser aşısı geliştirmek olduğunu açıklamıştı.

  Almanya’da aşı çalışmaları sürdüren Türk kökenli çift ilk uygulama için 2 yıl sonrasını işaret etti.

  ”KANSERE KARŞI BİREYSEL AŞI GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ”

  Kanserle mücadele konusunda kemoterapi, radyasyon tedavisi, kök hücre nakli, immunoterapi gibi birçok çağdaş tedavi yöntemleri bulunuyor. Türk çift, bunlara aşının da eklenmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

  Alman Bild Gazetesi’ne konuşan çift kansere karşı bireysel aşı geliştirmek istediklerini söyledi.

  İLK UYGULAMA 2023’TE

  Uğur Şahin, halihazırda Faz-2 aşamasında olduklarını dile getirerek, ”aşıların tedavi standardına kıyasla hastalar için iyileştirme sağlayıp sağlayamayacağına bakıyoruz”dedi.

  Önümüzdeki iki yıl içinde çığır açan veri setlerinin ortaya konulabileceği, ilk uygulamanın 2023’te gerçekleştirilebileceği kaydedildi.

  “KANSER TEDAVİSİ İÇİN KULLANMAK İSTİYORUZ”

  Özlem Türeci, bağışıklık sistemi kilit rolde olduğunu ve bağışıklık tedavisi geliştirmek istediklerini söyledi. Türeci ayrıca, Bağışıklık sisteminin milyonlarca yıllık evrimi boyunca geliştirdiği mekanizmaları virüslere veya bakterilere karşı mücadelede özellikle kanser tedavisi için kullanmak istiyoruz.” dedi.

  ”BİRKAÇ YIL İÇİNDE KANSERE KARŞI SAVAŞACAK AŞIMIZ HAZIR OLACAK”

  Aşı teknolojisinin kanserli hücreler ve tümörlere karşı kullanılması için araştırmalar yaptıklarını belirten Türeci, daha önce, “mRNA’ya dayanan farklı kanser aşılarımız var. Birkaç yıl içinde kansere karşı savaşacak aşımızı da insanlara sunmaya hazır olacağız.” açıklamasında bulunmuştu.

  Prof. Dr. Uğur Şahin’den Hindistan varyantına ilişkin aşı açıklaması

  Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye Almanya’da liyakat nişanı verildi

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ