11.5 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  ”Saç boyamak tehlikeli olabilir”

  Hairbysam’ın kurucusu Samet Zili, evde saç boyamanın tehlikelerine dikkat cekerek “Evde saç boyama sonrasında alerji oluşma riski yüksektir” dedi.

  Hairbysam’de saç tasarım hizmeti veren Samet Zili boyama işlemiyle ilgili önemli değerlendirmelerde bulunarak, “Saçlarında beyaz görmek çoğu kadının istemediği bir durumdur. Kadınlar, beyaz saç gördüğünde veya kendileri saç renklerinde değişim yapmak istediklerinde ilk olarak saç boyatmak için kuaföre gitmeyi tercih etmelidir. Örneğin, İngiltere’de saç boyatmak istiyorsanız, ilk olarak saç derileriniz için alerji testi yaptırmanız gerekir. Bu test olmadan saç boyatma işlemi yapanlara ağır cezalar verilmektedir” dedi.

  ”Saç boyamak tehlikeli olabilir”

  “ALERJİK DURUMLARIN GÖRÜLME İHTİMALİNİ ARTIRIYOR”

  Samet Zili, saç boyalarıyla ilgili olarak şunları kaydetti: ”Saç boyamada kullanılan boyaların içerisindeki maddeler, ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kullanılan saç boyalarının Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış ve kaliteli ürünler olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle, çok erken yaşlarda başlayan veya bir ayda birkaç defa yapılan saç boyama işlemleri, deri dâhil bütün vücutta alerjik durumların görülme ihtimalini artırıyor. Kalitesiz ürün satın alınarak evde yapılan saç boyama işlemlerinde de bu gibi sağlık sorunları ile karşılaşılması ihtimali yüksektir. Saç rengini sarıya boyatmak isteyen kadınlar açıcı uyguluyor ama bu durum deriye zarar verebiliyor. Ayrıca saçın canlılığı, parlaklığı azalıyor ve saçta ve ciltte yıpranma süreci başlıyor.”

  ”SAÇ BOYALARINDA PDP MADDESİ ALERJİYE SEBEP OLABİLİYOR”

  Samet Zili ayrıca, “Saç boyalarında alerjiye sebep olabilen etken madde PDP (Parafenilendiamin), aynı zamanda geçici yapılan dövmelerde de mevcuttur. Bazı hassas cilde sahip olan kişilerde PDP maddesi, cilt ile ikinci kez temas ettiğinde alerji de başlamış olur. O bölgede kızarıklık, sulanma ve kaşıntı görülebilir. Daha sonra bu bölgelerin enfeksiyon kapma riski de çok yüksektir. Bu yüzden kadınlar profesyonel kuaförler ile çalışmalıdır” değerlendirmesinde bulundu

  SAÇ BOYASI ÇEŞİTLERİNİN HEPSİ ALERJİ YAPAR MI?

  Saç boyalarındaki fiyat farkının saç boyası seçiminde etkili olduğunu vurgulayan Zili, Bu durum, kişiden kişiye değişiyor. Ancak cilt sağlığı ve alerji açısından en riskli olan iki çeşit boya vardır. Bunlar organik ve kalıcı saç boyalarıdır. Organik boyalar genellikle hamilelik dönemlerinde kadınların en çok tercih ettiği boya çeşitlerindendir. Bu boyalar, toz veya sıvı halde kullanılabiliyor. Saçta kalma süresi daha uzun olduğu için yan etkileri ve alerjiye maruz kalma ihtimali de daha yüksektir. Kadınların öncelikli olarak kendi doğal saç renklerini kullanmalarını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

  Saç Dökülmesine Kalıcı Çözüm: PRP ve Saç Mezoterapisi

  Koronavirüs geçirenlerin yüzde 30’unun saçı döküldü!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ