23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Rusya’dan ilk turist kafilesi geldi!

  Bilindiği üzere Rusya 15 Nisan'dan itibaren Türkiye'ye uçuş yasağı getirmişti. Yasağın kalkmasının ardından ilk Rus turist kafilesi Antalya'ya geldi.

  Rusya koronavirüs önlemleri kapsamında, 15 Nisan tarihi itbariyle Türkiye’ye uçuşlara kısıtlama getirmişti. Türkiye’ye gelen Rus inceleme heyetinin raporu doğrultusunda yasağı kaldıran Rusya’dan ilk turist kafilesi Antalya Havalimanı’na iniş yaptı.

  İLK YOLCULAR THY İLE GELDİ

  Kısıtlamanın ardından Rus turistler Antalya’ya ayak bastı. Türk Hava Yolları’nın (THY) TK 212 sefer sayılı Moskova Vnukova Havalimanı’ndan kalkış yapan uçak, saat 05.40’te Antalya Havalimanı’na iniş yaptı. 132 Rus yolcu, havalimanında PCR test kontrol noktasındaki kontrollerinin ardından konaklayacakları tesislere gitti.

  Öte yandan Antalya’ya yeniden gelen Rus turistler yasağın kaldırılmasından dolayı çok mutlu olduklarını belirtti.

  Yolculardan Oleg Uvanov, Antalya’da yaşayan bir dostunun yanına tatile geldiğini söyledi. Türkiye’de olmanın çok güzel olduğunu ifade eden Uvanov, “Bütün yılın yorgunluğunu atıp, güzel bir tatil yapıp, dönmek istiyorum.” dedi.

  Alexandra Donskaya da tatil yapmak için sabırsızlandıkların ve kısıtlamaların kaldırılmasıyla hemen uçak biletlerini aldıklarını belirtti. Antalya’yı ve Türkiye’yi çok sevdiklerini söyleyen Donskaya, ailesiyle birlikte geldiğini ve sıcak bir kentte güzel bir tatil yapmak istediğini kaydetti.

  BU YAZ 5 MİLYON TURİST BEKLENİYOR

  Yasağın kaldırılma kararı turizm sektöründe ise büyük sevinçle karşılandı.

  Bu karar turizm sektöründe sevinçle karşılandı. Her yıl ortalama 5-7 milyon arası Rus turistin geldiği Türkiye’ye kısıtlamanın kaldırılmasıyla birlikte yalnızca Antalya’ya günde ortalama 15-20 bin turistle sezon sonunda 5 milyon civarı Rus turistin gelmesi bekleniyor.

  Öte yandan gün içinde Rusya’dan Türkiye’ye 44 uçakla 12 bin turistin gelmesi bekleniyor.

  Avrupa’da seyahat kısıtlamaları gevşetildi! Kimler, ne zaman Avrupa’ya seyahat edebilir?

  Kısıtlamadan muaf turistlere, denizden 2 dilde koronavirüs uyarısı

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ