14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  Romatizma hastaları dikkat! Bu yiyecekleri asla tüketmeyin!

  Romatizma türüne bağlı olarak hayatımızı olumsuz yönde tetikleyebilir. Hem erkek hem de kadınlarda görülebilir.

  İşte romatizma hastalarının yememesi gereken yiyecekler:

  Hangi besinler hangi organa zarar veriyor?
  Hangi besinler hangi organa zarar veriyor?

  YÜKSEK İŞLENMİŞ YİYECEKLER

  Fast food, kahvaltılık gevrek ve unlu mamuller gibi ultra işlenmiş ürünler, tipik olarak rafine tahıllar, ilave şeker, koruyucular ve diğer potansiyel olarak inflamatuar bileşenler bakımından yüksektir ve bunların tümü artrit semptomlarını kötüleştirebilir. Yapılan Araştırmalar, ağır işlenmiş gıdalar açısından zengin Batı diyetlerinin, iltihaplanma ve obezite gibi risk faktörlerine katkıda bulunarak romatoid artrit riskinizi artırabileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle, işlenmiş gıdalar genel sağlığınızı kötüleştirebilir ve diğer hastalıklara yakalanma riskinizi artırabilir.

  Kurban eti

  İŞLENMİŞ KIRMIZI ET

  Bazı araştırmalar, kırmızı ve işlenmiş eti, artrit semptomlarını artırabilecek iltihaplanmayla ilişkendiriyor. Örneğin, işlenmiş ve kırmızı et ağırlıklı diyetler, interlökin-6 (IL-6), C-reaktif protein (CRP) ve homosistein gibi yüksek düzeyde inflamatuar belirtileri gösteriyor. Yukarıda bahsedilen RA’lı 217 kişide yapılan çalışma, kırmızı etin yaygın olarak RA semptomlarını kötüleştirdiğini de buldu. Ek olarak, 25.630 kişide yapılan bir araştırma, yüksek kırmızı et alımının inflamatuar artrit için bir risk faktörü olabileceğini belirledi. Ayrıca araştırmalar, bu durumun aksine, kırmızı eti listeden çıkaran bitki bazlı diyetlerin artrit semptomlarını iyileştirdiği gösterdi.

  GLUTEN İÇERİKLİ YİYECEKLER

  Gluten buğday, arpa, çavdarda bulunan bir protein grubudur. Bazı araştırmalar bunu artan artrit etkileri ile ilişkilendiriyor ve glutensiz beslenmenin artrit semptomlarını hafifletebileceğini öne sürüyor. Dahası, çölyak hastalığı olan kişilerde artrit gelişme riski daha yüksektir. Özellikle, romatoid artritli 66 kişide yapılan 1 yıllık daha eski bir çalışma, glütensiz, vegan bir diyetin hastalık aktivitesini önemli ölçüde azalttığını ve iltihabı iyileştirdiğini buldu.

  Bu bulgular umut verici olsa da, glutensiz bir diyetin tek başına artritli insanlara fayda sağlayıp sağlamadığını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç bulunuyor.

  Dondurmanın faydaları saymakla bitmiyor

  ŞEKER TÜKETİMİ

  Ne olursa olsun şeker alımınızı sınırlandırmalısınız, özellikle de artritiniz varsa. İşlenmiş şekerler, şekerleme, soda, dondurma ve barbekü sosu gibi daha az belirgin maddeler de dahil olmak üzere diğer birçok gıdada bulunur. Romatoid artritli 217 kişide yapılan bir araştırma, 20 gıda arasında şekerle tatlandırılmış soda ve tatlıların RA semptomlarını kötüleştirdiği en sık bildirilenler olduğunu kaydetti. Örneğin; 20-30 yaş arası 1.209 yetişkinde yapılan bir çalışmada, haftada 5 kez veya daha fazla fruktozla tatlandırılmış içecek içenlerin artrit geçirme olasılığı, az veya hiç fruktozla tatlandırılmış içecek tüketmeyenlere göre 3 kat daha fazlaydı.

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ