11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Regl dönemi spor yapmak krampları hafifletir

  Kadınların regl döneminde zorlayıcı olmayan sporlar yapmasının, yaşanan krampları hafifleteceği belirtildi. Fiziksel aktivitenin ayrıca kan dolaşımını hızlandırarak, adet dönemiyle ilişkili baş ağrılarını azalttığına dikkat çekildi.

  Medicana Sivas Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Cömert, regl günlerinde pek çok kadının spor yapma hevesini ve enerjisini kaybettiğini; fakat hafif sporların krampları hafiflettiğini ve rahatlamaya yol açtığını kaydetti. Cömert,1 hafta boyunca sporu ertelemektense düzenli yapılan sporun daha ortalama bir yoğunlukta olmasının tercih edilmesi gerektiğini belirtti.

  Çok fazla yapılan egzersizin de adet döneminin ertelenmesine ya da düzeninin bozulmasına yol açabileceğine dikkat çeken Cömert, orta yoğunlukta yapılan egzersizlerin krampları rahatlatabileceğini ve şişlik hissini azaltabileceğini belirtti. Fiziksel aktivitenin kan dolaşımını hızlandırarak adet günlerindeki baş ağrılarını da azaltacağını belirten uzman isim, fiziksel aktivitenin bir diğer faydasının da iyi hissetmeye yol açan endorfin gibi hormonların salgılanmasına yardımcı olduğunu söyledi. Günde düzenli olarak yapılan 30 dakika egzersizin şişmenin, krampların, premenstrüel sendrom belirtilerinin ve ruh hali değişimlerinin azalmasına yardımcı olduğunu söyledi.

  Yoga da yapılabilir

  Regl döneminde plates ve yoga gibi egzersizlerin stresi ve gerilimi azaltan, vücutta kan ve oksijen dolaşımını artıran, sinir sistemini sakinleştiren nefes alma ve rahatlama tekniklerine odaklandığını belirten Dr. Cömert, aynı zamanda duygulara odaklanmayı sağlayarak hisleri ve ihtiyaçları daha iyi ifade edebilmeye yardımcı olacağını aktardı. Karnı hedefleyen esneme hareketlerinin de rahim kaslarını rahatlattığına dikkat çeken Cömert, regl döneminde daha az tekrarla daha hafif ağırlıklar kaldırılabileceğini aktardı.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ