11.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 2, 2022

  Aşı randevu sistemi nasıl işleyecek?

  Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, analiz çalışmaları tamamlanan Covid-19 aşılarının uygulamasında randevu sistemini anlattı

  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, inceleme çalışmaları tamamlanan koronavirüs aşılarının uygulamasında işleyecek randevu sistemini anlattı. Prof. Dr. Kara, ilk olarak e-Nabız üzerinden ya da sağlık kayıt sistemleri aracılığıyla aşı sırasının kişide olup olmadığının değerlendirmesinin yapılacağını, eğer kişi 65 yaş üzerindeyse ve sırası geldiyse aşı olabileceğinizle ilgili bilgisinin sistemde görüleceğini belirtti. Aşı sırasının geldiği görüldükten sonra sistem üzerinden randevu alınacağını aktardı.

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları öğretim üyesi, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, inceleme çalışmaları tamamlanan Çin aşılarının yaygın uygulanmasına başlanacağını ifade etti. Prof. Dr. Kara, hastaneler ve aile sağlığı merkezleri dahil olmak üzere tüm sağlık kuruluşlarında gerçekleştirilecek aşı uygulamasında randevu sistemini anlattı. ilk olarak e-Nabız üzerinden ya da sağlık kayıt sistemleri aracılığıyla aşı sırasının kişide olup olmadığının değerlendirmesinin yapılacağını, eğer kişi 65 yaş üzerindeyse ve sırası geldiyse aşı olabileceğinizle ilgili bilgisinin sistemde görüleceğini belirtti. Aşı sırasının geldiği görüldükten sonra sistem üzerinden randevu alınacağını aktardı. Ancak kişinin temaslı olması durumunda,  ‘şu anda temaslısınız, 10 gün içerisinde temasınız kalktığında tekrar sorgulayın’ uyarısı ile karşılaşılacağını belirtti. Tekrar sorgulamanın ardından aşı sırasının gelmesiyle bu sefer sistem üzerinden randevu alınması gerektiğini belirten Kara, randevunun, internetten, cep telefonundaki uygulamalardan veya telefonla arayarak alınabileceğini söyledi.

  Bir sonraki randevu oluşturuluyor

  Sisteme dair detaylar veren Prof. Dr. Kara, işlem sırasında ‘aşı sıranız gelmiş nerede aşı olmak istersiniz; sağlık merkezi mi, hastane mi ya da  aile sağlığı merkezinde mi olmak isterseniz?’ sorusuna kişinin kendi kararıyla cevap vereceğini ifade etti. Kara, “Seçtiğinizde de size o tarihe uygun aşı randevusu verilecek ve o saat içerisinde gittiğinizde aşı olduktan sonra 15 dakika merkezde bekleyeceksiniz. Ondan sonra telefonunuzdaki aplikasyonda sizin aşınızın gerçekleştirildiği ve bir sonraki aşı için de randevunuz oluşturuluyor.

  Sonrasında da sistem otomatik olarak ertesi gün ‘herhangi bir şikayetiniz oldu mu olmadı mı, herhangi bir problem yaşadınız mı yaşamadınız mı’ onu sorgulayacak. Böylece biz şunu da görmüş olacağız; şu ana kadar 100 kişi, 1000 kişi, 500 bin kişi aşı oldu, ateşi olan olmadı. Bunu görmek hepimizin içinin rahat olması, hepimizin en azından daha güvenli hareket etmesini de sağlayacak” şeklinde tüm randevu sürecini anlattı.

  Aşının uygulanması büyük bir avantaj

  Aşının etkinliğine dair tartışmalara da değinen Prof. Dr. Kara, aşı olan kişinin %78 oranında bu virüsü almadığını ya da bu virüsle ilgili herhangi bir semptom geliştirmediğini belirtti. Aşının hastaneye yatmayı ve yoğun bakıma yatmayı önlemede çok çok başarılı olduğunu vurgulayan uzman isim, her aşı uygulanan kişide ‘aşı tamamen etkili olacaktır’ diye bir beklentinin olmaması gerektiğine dikkat çekti. Diğer yandan kimi nedenlerle bazı kişilerin aşılara cevap vermeme ihtimalinin de olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ateş Kara, elde edilen verilerin çok değerli ve çok kıymetli olduğunu vurguladı. Ne bakımdan çok değerli? diye soran Kara, Hastaneye yatmıyorsunuz, özellikle yoğun bakıma yatmada nerede ise tamamen koruyucu o bakımdan bu aşının uygulanması büyük bir avantaj sağlayacak” şeklinde sorusunun yanıtını paylaştı.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ