20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Probiyotiklerle cildinizi pürüzsüzleştirin!

  Bilindiği üzere bağışıklık sistemi hücrelerinin bir kısmı bağırsak florasında bulunmakta. Burada oluşan hastalıklar tüm vücudu etkiliyor. Vücudu saran ve dış etkilerden koruyan cilt de bu süreçten etkilenen bölgeler arasında yer alıyor. Bağırsak florasınıonaran probiyotikler ise cilt hastalıklarına karşı etkili oluyor.

  Memorial Şişli Hastanesi Dermatoloji Bölümü doktorlarından Uz. Dr. Füsun Bilgin Karahallı probiyotiklerin cilt sağlığı üzerindeki etkileri hakkında bilgi verdi.

  İnsan vücudunun tüm yüzeylerde taşıdığı mikroorganizmalarla beraber bir sistem olduğunu hatırlatan Uz. Dr. Karahallı, ”İnsan vücudu sadece insan hücrelerinden değil, hem deri üzerinde hem de başta sindirim sistemi olmak üzere tüm yüzeylerde taşıdığı mikroorganizmalarla beraber bir sistemdir. Mikrobiyom; bakteri, mantar, virüs gibi mikroorganizmalardan oluşan bir topluluğu ifade eden terimdir. Sağlıklı mikrobiyom yapısında bozulma olmasının hem deri hem de deri dışı enfeksiyon ve bağışıklığı ilgilendiren birçok hastalıkla ilişkisi olabilmektedir.” dedi.

  ”PROBİYOTİKLER İLE BAĞIRSAK FLORANIZI DENGEDE TUTUN”

  Probiyotiklerin besinlerle alındığında bağırsak florasını dengelediğini belirten Uz. Dr. Karahallı, ”Yeterli miktarda olduklarında mikrobiyom yapısında meydana gelen bozukluğu onarmak için yararlı etkileri bulunan canlı mikroorganizmalardır. Probiyotik olarak en sık kullanılan ajanlar Lactobacilli ve Bifidobacteria laktik asit üreten bakteriler, Streptococcus thermophilus, E.coli gram pozitif bakterilerin patojen olmayan suşları ve Saccharomyces boulardi gibi bazı mayalardır. Probiyotikler anne sütü, yoğurt, kefir, meyve suları gibi belirli gıdaların içerisinde doğal olarak bulunmaktadır. Bunun yanında sıvı, kapsül ya da toz formunda olabilir.” diyerek sözlerine devam etti.

  ”BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR”

  Ayrıca, probiyotiklerin canlıyı zararlı bakterilere karşı koruyarak immün sistemini güçlendiren etki gösterdiğini belirten Karahallı, ”Probiyotikler sağlıklı ve uygun bir flora oluşturarak daha sonra üreyebilecek zararlı bakterilere de engel olmaktadır.” uyarısında bulundu.

  PROBİYOTİKLERİN FAYDASI SAYMAKLA BİTMİYOR

  Probiyotiklerin sayısız faydası olduunu da hatırlatan Uz. Dr. Füsun Bilgin Karahallı probiyotiklerin faydalarını şu şekilde sıraladı:

  • Deriden su kaybını azaltır,
  • Cilt bariyer fonksiyonunu güçlendirir,
  • Akne oluşumunu engeller
  • Yaşlanma karşıtı etki gösterir
  • Yara iyileştirmesini hızlandırır,
  • Deri iltihaplarını önler,
  • UV ışınlarının neden olduğu cilt hasarına karşı korumada yararlıdır,
  • Zararlı mikroflora elemanlarının deride fazla çoğalmalarını engeller

  ALERJİK BÜNYE BAĞIRSAK FLORASINDAN KAYNAKLANABİLİYOR

  Alerjik bünyenin bağırsak florası dengesizliğinden kaynaklanabileceği uyarısında bulunan uzman doktor, ”Alerjik bünyesi olan kişilerde görülen atopik dermatitin yani egzamanın oluşumunda son yıllarda bağırsak flora hipotezi öne sürülmektedir. Bu hipoteze göre bağırsak bölgesinin mikrobiyomundaki değişiklikler atopik epideminin temelini oluşturur. Son yıllarda çeşitli araştırmalarla özellikle normal bağırsak mikrobiyom yapı ve içeriğinin bozulmasının atopik hastalıklarla ilişkili olduğu bildirilmektedir. Atopik çocukların bağırsak florasının farklı olduğu, probiyotiklerle özellikle laktik asit üreten bakterilerin verilmesi ile bu floranın düzeldiği öne sürülmektedir. Atopik çocukların bağırsak florası incelendiğinde atopik olmayanlardan farklı olduğu, yararlı mikroorganizmaların az, Clostridium bakterilerinin ise fazla olduğu saptanmıştır. Probiyotikler bu bozukluğu dengelemektedir.” dedi.

  Bahara probiyotik mucizesiyle hazırlanın

  Probiyotikler vajinal florayı dengeliyor

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ